הרמטכ"ל גנץ מעניק 'פרח לניצול'
הרמטכ"ל גנץ מעניק 'פרח לניצול' דובר צה"ל

"היכולת לקחת איתכם את זיכרון השואה ובכל זאת להחליט שמקיימים חיים אישיים, חיי משפחה, חיי מדינה וחיי אומה היא מרשימה ומוערכת" כך אמר ראש המטה הכללי, רב-אלוף בני גנץ, בעת שהשתתף היום (א') בפרויקט "פרח לניצול".

רב אלוף גנץ ביקר יחד עם יושב-ראש הקרן לרווחה לנפגעי השואה, אלוף (מיל') אלעזר שטרן, בביתו של השופט (בדימוס) מר דוד פרנקל ושם פגש את מר טומי יהודה בוק, שניהם ניצולי שואה ויקירי העיר ירושלים. במהלך המפגש העניק הרמטכ"ל תעודה ופרח לניצולים, כאות הוקרה על תרומתם להקמת מדינת ישראל. למפגש התלוותה הגברת טניה אליאב, אלמנתו של לובה אליאב שהיה מפקד הספינה בה עלו הוריו של רב אלוף בני גנץ לארץ.

 במסגרת פרויקט "פרח לניצול" ייפגשו במהלך החודש הקרוב מפקדים וחיילים, מכלל האגפים והחילות בצה"ל, ב 17,000 ניצולי שואה, בבתיהם או בבתי אבות.

על פי הדיווח בעיתון "במחנה", לפני שלוש שנים השתתפו בפרויקט כ–9,000 ניצולי שואה, והיום מספרם עומד על כ–17 אלף.

במסגרת הביקור יחשפו הקצינים והחיילים לעדותם האישית של הניצולים ויעבירו בשם צה"ל ומדינת ישראל את מסר ההוקרה וההכרה בניצחונם ובתרומתם האישית והלאומית לתקומת מדינת ישראל. הקצינים והחיילים יעניקו לניצולים תעודה בצירוף פרח כאות לקשר האמיץ בין צה"ל לבין ניצולי השואה.

הפרויקט מתקיים זו השנה הרביעית ברציפות בשיתוף של צה"ל, הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל וועידת התביעות. בפרויקט חשוב זה, ייקחו חלק כ-10,000 מפקדים וחיילים, מתוכם כ-32 מפקדים בכירים בדרגת תת-אלוף ומעלה, ובראשם ראש המטה הכללי, רב-אלוף בני גנץ.

באגרת מיוחדת שהועברה לכלל חיילי צה"ל המשתתפים בפרויקט כתב קצין החינוך והנוער הראשי, תת-אלוף אלי שרמייסטר: "לדורנו זכות גדולה בעצם קיום פגישה זו. המפגש מאפשר להודות לכל הניצולים אשר שרדו את הזוועות ולקחו חלק בהקמת המדינה והחברה בישראל. בעבור ניצולי השואה אתם, חיילי צה"ל, נציגיה של מדינת ישראל. צה"ל כמדינת ישראל כולה, רואה בשואה אירוע מרכזי ומכונן בתודעה הלאומית. מיזם "פרח לניצול" מסייע לנו להנחיל את זיכרון השואה והנספים בה, את השלכותיה הלאומיות והאנושיות, אך גם לחלוק כבוד והערכה לאלו ששרדו את התופת וחיים בינינו".

 יושב ראש הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, אלוף (במיל') אלעזר שטרן: "אם לא נדע להתייחס לדור המבוגר, הדור הצעיר לא יסלח לנו על כך. השנה נקבע שיא של ניצולים המשתתפים בפרויקט. זו הוכחה לנכונותה של החברה להשפיע ולתרום. אנו נקראים עתה יותר מתמיד לשינוס מותניים על מנת שהניצולים יחיו את שארית חייהם בכבוד הראוי למייסדי המדינה ולגיבורי העם".

מיזם "פרח לניצול" בנוי משלושה חלקים. בחלקו הראשון, שנערך השנה מה–10 באפריל, התקיימו מפגשים של חיילים וקצינים עם ניצולי שואה. בחלקו השני, שהחל היום, יתבצעו מפגשים בבתי אבות ובמוסדות בהם חיים ניצולי שואה רבים.

חלקו השלישי של המיזם ייעשה במקביל, בשבועיים הקרובים. אז, סיפרו בחיל החינוך והנוער יאורגנו מפגשים רשותיים, במסגרתם כל מועצה מקומית או אזורית אשר לוקחת חלק בפרוייקט תפגיש את ניצולי השואה החיים ביישובי הרשות למפגשים עם חיילים וקצינים.

על מנת שהפרויקט יתבצע כמתוכנן, הקימו בחיל החינוך והנוער מוקד המיועד ליצירת קשר עם ניצולי השואה. המוקד ממוקם בבית הדיור המוגן "עמיגור" בתל אביב, והוא מאויש על ידי חיילים מאגף כוח האדם המבצעים את תפקידם במשמרות ומזמינים את ניצולי השואה למפגש השנתי עם החיילים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו