הפעוטה שהוברחה בחבילה סגורה

יד ושם מביא את סיפורה סיפורה של ניצולת השואה דינה ביכלר-חן הפעוטה שהוברחה בחבילה סגורה.

דינה ביכלר נולדה באפריל 1940 בזגרב שביוגוסלוויה (כיום קרואטיה) לדרגוטין ולבלנקה ביכלר. באפריל 1941 נשלח האב למחנה יאסנובאץ, שם נרצח באוקטובר. ביאסנובאץ נרצחו גם סבה של דינה ודודיה. דינה התינוקת, אמה וסבתה נשלחו למחנות שונים ולבסוף למחנה לובורגרד הסמוך לזגרב.

בסוף 1941 הייתה דינה על סף מוות מרעב וממחלות, והאם מצאה דרך להבריחה מהמחנה. לצווארה הצמידה פתק עם שמה של התינוקת, תאריך לידתה ושמות שתי קרובות המשפחה שאליהן יש להעבירה. מצדו האחר של הפתק רשמה את שמו וכתובתו של רופא הילדים של דינה. הפתק שמור ביד ושם.

אחד משומרי המחנה הבריח את הפעוטה בחבילה סגורה אל מרכז הקהילה היהודית בזגרב. הוא הניח את הצרור על שולחן ללא הסברים, וחברי המרכז פתחו את החבילה ומצאו בה את התינוקת דינה. לפי הפתק ידעו להעבירה לידי בלנקה זיצר-פירסט, בת דודתה של האם. בלנקה טיפלה בדינה כמה חודשים ולאחר מכן מסרה אותה, מחשש לגורלה, לאיכרה מהסביבה. האיכרה, אני בליץ', קיבלה תשלום מהקהילה היהודית בזגרב עבור הטיפול בדינה אך לא טיפלה בה כראוי. בלנקה, שהצטרפה לפרטיזנים, שלחה שליחים לדרוש בשלום התינוקת, והם הודיעו לה שהיה עדיף לילדה למות עם אמה וסבתה ולא לחיות בתנאים שבהם היא חיה.

דינה הועברה לטיפולם של ג'ינה בריטיץ' ובנה טיחומיל, ידידיה של בלנקה. בני משפחת בריטיץ' טיפלו בה כבבת משפחה ודאגו לכל מחסורה. הם הטבילו אותה לנצרות וקראו לה מאיה (מריה) הקטנה.

אב הבית שבו התגוררה משפחת בריטיץ' איים להסגיר את המשפחה מכיוון שהסתירה את דינה אך קיבל מסר מהפרטיזנים כי הדבר יעלה לו בחייו והוא חזר בו. דינה נשארה בבית משפחת בריטיץ' עד סוף המלחמה.

בשנת 1946 שבה בלנקה משורות הפרטיזנים ולקחה את דינה, קרובתה היחידה ששרדה. היא קיבלה אפוטרופסות על דינה, טיפלה בה באהבה ובמסירות והחזירה אותה ליהדות על אף הקושי הנפשי שחוותה דינה עקב הניתוק הן מהוריה המאמצים הן מהנצרות.

בדצמבר 1948 עלו בלנקה ודינה ארצה ונשלחו למחנה העלייה בעתלית. בלנקה עברה להתגורר בבית החלוצות בחיפה ואת דינה מסרה לחסות עליית הנוער. דינה למדה עברית במוסד אלונים על יד טבעון ולאחר מכן נקלטה בקבוצת הילדים של קיבוץ שריד. בגיל 16 חזרה לגור עם בלנקה בחיפה ונשארה עמה עד יומה האחרון.

דינה סיימה תואר שני במיקרוביולוגיה ובביוכימיה באוניברסיטת בר אילן, עברה להתגורר בירושלים ועבדה בבית החולים הדסה בעין כרם. זה שנים היא מתנדבת בארגון נשות הדסה ישראל.

דינה שמרה על קשר חם עם מציליה ושבה ליוגוסלוויה לבקרם פעמים מספר. בשנת 1994 הוכרו ג'ינה בריטיץ' ובנה טיחומיל חסידי אומות העולם.

דינה הייתה נשואה לדורון ז"ל, ולה שני ילדים ושבעה נכדים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו