מזוועות השואה ליצירה בישראל

אנדריי קאלאראשו נולד בשנת 1922 בבוטושאן שברומניה בשם ברנרד גרופר להוריו זלמן ואתי. הוא גדל ביאסי. אמו הלכה לעולמה בנעוריו.

ב-29 ביוני 1941, עם פלישת גרמניה לברית המועצות, לקחו הרומנים את אנדריי, את אביו ואת אחיו פאול לחצר המשטרה ביאסי. באותו יום נעשה טבח ביהודי יאסי. אלפי יהודים נרצחו בחצר המשטרה. בחצות הלילה, לאחר יום שלם בין המתים, הובלו אנדריי, אביו ואחיו לתחנת הרכבת, שם עקרו חיילים רומנים וגרמנים שיני זהב מפיותיהם של אנשים וכרתו אצבעות שהיו עליהן טבעות זהב.

אנדריי, אביו ואחיו הוכנסו לקרון סגור ובו 120 איש, והרכבת יצאה לנסיעה אטית של שמונה ימים. חלק מהאנשים איבדו את שפיותם. אחרים שתו שתן מרוב צמא. גופות המתים החלו להירקב ולהעלות צחנה. גם אביו ואחיו של אנדריי היו במתים. אנדריי ניצל בזכות התעקשותה של ויוריצ'ה אגאריץ', נציגת הצלב האדום ברומניה, לפתוח את הקרונות באחת התחנות, להוציא את הגופות, לאוורר את הקרונות ולתת לכלואים מים. יד ושם הכיר באגאריץ' חסידת אומות העולם.

הרכבת הגיעה לעיירה קאלאראשי, ושורדי המסע הורדו מהקרונות. אנדריי היה חולה בדלקת ריאות והושכב על הרצפה בבית הכנסת המקומי. גם בקאלאראשי המשיכו החיילים הרומנים להרוג ביהודים ביריות. בפרעות יאסי נרצחו כ-14,000 מיהודי העיר. לאחר כמה חודשים הוחזר אנדריי ליאסי עם כמה מניצוליו המעטים של הטבח ונשלח לעבודות פרך. הוא שוחרר עם הגעת הצבא האדום לאזור בקיץ 1944.

לאחר השחרור למד אנדריי באקדמיה לאמנות התאטרון ביאסי ובבוקרשט וקיבל תעודת במאי. כדי שלא יוגבלו אפשרויותיו המקצועיות תחת השלטון הקומוניסטי, שינה את שמו מברנרד גרופר לאנדריי קאלאראשו. כשהיה במאי בתאטרון בבוקרשט, ביים אנדריי הצגות קלסיות רבות. בשנות ה-50 עבר לעסוק בתחום הקולנוע. הוא ביים סרטים באורך מלא וסרטיו זכו בפרסים. כמו כן הוא עסק בתחום תסכיתי הרדיו והיה מרצה בפקולטה לטלוויזיה ולקולנוע בבוקרשט.

בשנת 1965 עלה אנדריי לישראל והחל לביים בתאטרון "האוהל" ובבית צבי, בית הספר לאמנויות הבמה, שם יסד את החוג לקולנוע וטלוויזיה. הוא ביים גם תסכיתי רדיו בגלי צה"ל. אנדריי התקבל לצוות ההקמה של הטלוויזיה הישראלית בתפקיד של במאי ועבד ברשות השידור, בטלוויזיה וברדיו, כ-30 שנה וביים מאות תכניות.

אנדריי היה שליח הטלוויזיה הישראלית ברומניה וערך סרטי תעודה על חיי הקהילה היהודית ברומניה ועל ביקוריהם של אמנים יהודים-רומנים בישראל. סרטים אלו הופצו לקהילות יהודיות רבות בעולם. "על אף שנות הסבל שעברו עליי, הצלחתי לגרום להרבה אנשים לצחוק מעט".

אנדריי ואשתו אולגה מתגוררים בתל אביב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו