ערב יום השואה בבית גשר
ערב יום השואה בבית גשר צילום: יאיר כהן

ערב יום השואה והגבורה השנה בסימן 50 שנה ללכידת אדולף אייכמן, צוין על ידי תנועת 'גשר' בהקרנת הסרט 'התליין'. הסרט חושף את סיפורו האישי של שלום נגר שביצע את גזר דין המוות של אייכמן.

נגר, כיום בן 75 ושוחט במקצועו, החל לחשוף את סיפורו האישי בציבור רק לפני מספר שנים, משום שהיה חשש שמא גורמים ניאו נאציים ינסו לנקום ולפגוע בו. הוא היה אחד מ - 22 הסוהרים שנבחרו בקפידה לשמור שאף אחד לא יפגע ברוצח הנאצי, כולל אייכמן עצמו. לאחר שישה חודשים שבו השגיח על אייכמן, נבחר לבצע את גזר הדין.

עבור נגר, ביצוע גזר הדין הינו קיום מצוות מחיית זכר עמלק. אך יחד עם זאת, הפעלת הגרדום, שחרור גופתו של אייכמן מחבל התלייה והובלתה לשריפה, היו עבורו של נגר חוויה טראומטית שליוותה אותו למשך שנים.

בתום הקרנת הסרט נערך בבית 'גשר' לימוד ודיון קבוצתי בנושא זיכרון ושכחה. הלימוד התבסס על מקורות מהיהדות ומספרות ישראלית, בו דנו דתיים וחילונים על חשיבות בהנחלת זיכרון השואה לדורות הבאים.

"התפעלנו מההמונים שגדשו את בית גשר ביום השואה עד שנאלצנו לפתוח אולם הקרנה נוסף ושני האולמות היו מלאים", אומר אילן גאל דור מנכ"ל תנועת גשר. "אנו גאים שבערב כזה באו יחד, דתיים וחילונים, מבוגרים וצעירים לזכור את יום השואה ולדעת שהוא רלוונטי לכולנו גם היום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו