גבעת התחמושת
גבעת התחמושת

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין השתתף היום (ראשון) בטקס פתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי האיבה, "כאז כן עתה זקוקים אנו לגבורת הנפש ולתעצומות הרוח שניחנו בהם גיבורי החיל, הנופלים במערכה המתמשכת על עצמאותנו, כדי שנוכל לקיים את החירות היקרה שהעניקו לנו הם בדמם", אמר.

בטקס בגבעת התחמושת קרא ריבלין לעריכת חשבון נפש לאומי באשר לצדקת מאבקנו על הארץ. "בעומדנו מול הקברות, מול הזיכרונות ומולכם, מוטלת עלינו חובה לאומית קדושה להישיר מבט אל עיניכם למודות היגון, אל הפנים והשמות החקוקים באבן, ולערוך חשבון נפש עמוק ונוקב עד התהום, על צדקתו המוסרית של המפעל הציוני, ועל זכותנו, השלמה והברורה לשוב לציון ולירושלים, מעיין חיינו".

"אנו תוהים, האם אנו עושים הכל כדי להיות ראויים לחירות יקרה זו, שנקנתה ונקנית יום-יום מחדש בדמם? האם ראויים אנו לקרבנם, לקרבנכם? האם עדיין מאמינים אנו כפי שהם האמינו? האם עודנו משוכנעים כפי שהם היו? האם מסוגלים אנו לעמוד באותו המבחן, מול הנורא מכל, ממש כפי שהם נכונו?".

ריבלין הוסיף כי "לא אנשי מלחמה אנחנו ולא אנשי מדון, חפצי חיים אנחנו, ועֵדה היא ידנו הפתוחה הגלמודה, המושטת לשלום, גם עתה, גם היום. וככל שרצינו, וככל שויתרנו, וככל שקרענו בבשר החי, בבשרנו, כאז כן עתה עוד קמים עלינו אויבינו לכלותנו".

"גם היום,  עוד נתונים ערינו ואדמתנו  לאיום מתמיד. גם היום מצויים חקלאים המעבדים את אדמתם לסכנת מוות של צלפים ותינוקות של בית רבן, עם הילקוט שעל גבם, לאימתם של קליעים וטילים. כפי שהיה כאן בירושלים, גם שם בחזית הדרום - ההולכת ומתפשטת אל ליבה של הארץ- צומחים להם אט אט שטחי הפקר ואימה, חרכי ירי וגבעות מבוצרות. אל מול האיומים הללו ולמרות הכאב הצורב עוד מוטל עלינו ללמד את בנינו  קשת מלחמה, שאולי לא תהיה האחרונה".

"כאז, כן עתה, זקוקים אנו לגבורת הנפש, לתעצומות הרוח לעוז ולאמונה, שניחנו בהם גיבורי החיל, הנופלים במערכה המתמשכת על עצמאותנו, כדי שנוכל לקיים את החירות היקרה, שהעניקו לנו הם, בדמם. אל מול האיומים הללו זקוקים אנו יותר מכל  לאותה נכונות בלתי מתפשרת להיות 'לפיד האש לפני המחנה'; להיות נכונים 'למות או לכבוש את ההר'".

ריבלין אמר למשפחות השכולות, כי נחמתנו ונחמתן תוכל להימצא בירושלים ששבה ואוחדה: "ירושלים, שחיילנו בכל מלחמות המגן לחמו למענה - כבר איננה חצויה, ובשטחי ההפקר וברחובות האימה, ילדים וילדות משחקים וזקנים וזקנות יושבים על משענתם מרוב ימים;  ובתווך, מכוניות ורכבות כבישים וגשרים מאחדים את העיר הזו מחברים אותה חיבור בל יינתק". 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו