פינוי שבות עמי
פינוי שבות עמיפלאש 90

בבית משפט השלום בפתח תקוה התקיים היום (רביעי) דיון בנוגע לשלושת הקטינים שנעצרו אתמול במאחז שבות עמי שבשומרון, בחשד ששהו בשטח האסור לכניסה על פי צו אלוף. המשטרה ביקשה מבית המשפט להרחיק את השלושה מאיזור המאחז למשך חודש ולהטיל עליהם הפקדה כספית.

עו"ד יוסי לין שייצג את השלושה מטעם עמותת חננו, טען בדיון כי המשטרה לא טרחה לעדכן את הורי הקטינים על דבר מעצרם וזאת בניגוד לחוק. על פי חוק חייבים חוקרי המשטרה ליידע הורי קטין שנעצר מיד עם מעצרו וכן לאפשר להם להגיע לחקירה. למעט אחד הנערים, שאל אביו התקשרו חוקרי המשטרה לאחר החקירה, לא טרחו כאמור חוקרי משטרת אריאל לידע את הורי העצורים.

לדיון הגיעו בסופו של דבר שני הורים אולם הוריו של קטין שלישי כלל לא ידעו על עצם הדיון. נציג המשטרה הודה שאכן לא נעשה ניסיון לאתר את ההורים אך המשיך לדרוש כי בית המשפט ירחיק את השלושה ואף יטיל עליהם הפקדה כספית.

על פי דיווח של עמותת 'חוננו' השופטת, אושרית רוטקופף, נזפה במשטרה בצורה חריפה, "הנני רואה בחומרה רבה את התנהלות המשטרה, כאשר קטינים נעצרים ונחקרים מבלי להודיע להורים ואף יתרה מכך להורי אחד מהקטינים כלל לא הודע על דבר קיומו של הדיון היום". השופטת רוטקופף שחררה שניים מהעצורים ללא תנאי, אך בחתימת ערבות של הוריהם ואילו הקטין השלישי שוחרר ללא תנאי ואף ללא חתימה.

עו"ד יוסי לין אמר לאחר הדיון כי "המשטרה מפירה באופן שיטתי את החוק ופוגעת בזכויות של חשודים. בית המשפט נזף במשטרה בחומרה על כך ואני מקווה שהמשטרה תדע להבא לשמור על זכויות של חשודים גם כשמדובר במתיישבים".