טייסת הכיבוי נחנכה רשמית

חודש וחצי לאחר שנחתו מטוסיה הראשונים, נפתחה היום (חמישי) באופן רשמי יחידת הכיבוי של חיל-האוויר בבסיס שדה דב.

באתר האינטרנט של חיל-האוויר דווח כי בטקס נכחו ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ והאלוף עידו נחושתן, מפקד חיל-האוויר.

"אני, מפקד טייסת 'מלכי האוויר', המוביל את מטס מטוסי הכיבוי, מבקש לברך בשם כל טייסות ויחידות הכנף, את יחידת הכיבוי האווירי על הצטרפותה למשפחת בסיס שדה דב", אמר סא"ל טל, בעודו מוביל במטוס צופית מבנה של שלושה מטוסי כיבוי Air-Tractor 802F  לקול מחיאות הכפיים של באי הטקס.

אות הקריאה של מטוסי הכיבוי היום בקשר היה "אלעד", לזכרו של אלעד ריבן ז"ל אשר נספה במהלך ניסיונות כיבוי השריפה בהר הכרמל. אמו צביה, הגיעה אף היא לטקס.

טייסת הכיבוי, שקיבלה את השם יחידה 249 - גימטרייה של אותיות המילה "מטר" – תמוקם בבסיס שדה דב. מטוסי הכיבוי מוצבים בשני מנחתים בצפון ובדרום. בשבועות האחרונים מונו בעלי התפקידים והקצינים אשר יעמדו בראש היחידה ויפעילו את אירועי הכיבוי בשטח. כמו כן, נערכו שני אימונים גדולים בהם נבחנו שיתוף הפעולה של אנשי היחידה עם רשות הכיבוי הארצית והקרן הקיימת לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר בטקס: "בדיוק לפני חמישה חודשים התמודדנו עם שריפה בסדר גודל שמדינת ישראל לא ידעה. פניתי לראשי המדינות בסביבה וביקשתי מהם לעזור, ולהם הבטחתי שבתוך זמן קצר נעזור להם, והנה היום הזה הגיע. היום אנו עולים מדרגה ביכולת להתמודד עם שריפות בארץ. היחידה ושבעת המטוסים הם חלק עיקרי ממערך הכיבוי ובעלי תפקיד כפול: להציל חיים מצד אחד ומצד שני להציל את נוף ארצנו הקטנה".

במהלך הטקס חשף מפקד חיל-האוויר את דגל היחידה והעביר אותו למפקד הבסיס ולמפקד היחידה. על הסמל שיעטר מהיום את זנבות מטוסי היחידה, מופיעי זוג ציפורים וסממנים של מים ואש המסמלים את מהות היחידה.

את סמל הטייסת מעל מטוסי הכיבוי הימי חשפו ראש הממשלה מלווה בשר לבטחון פנים, מפקד חיל-האוויר, נשיא אלביט מערכות, מפקד בסיס חיל האוויר שדה דב ומפקד היחידה.

מפקד חיל-האוויר התייחס אף הוא לשריפה בכרמל ואמר: "במהלך השריפה השתתפו 252 צוותי אוויר וקרקע שהגיעו מ-11 מדינות עם לא פחות משלושים כלי טיס. במהלך ימי השריפה הם ביצעו כ-680 גיחות. היום חמישה חודשים לאחר מכן פרושים המטוסים בבסיסים שנקבעו מוכנים ומזומנים לפעול ולהיות חלק עיקרי מיכולת כיבוי האש שלנו".

מפקד החיל, התייחס בנאומו גם לנער אלעד ריבן שהתנדב במערך הכיבוי וחלם להיות טייס. "אלעד ריבן, נער בן 16 שבחייו ובמותו סימל את היפה והפחות מדובר בנוער הישראלי לקיחת אחריות התנדבות. אני חושב שהחמצנו חבר ושותף במשפחת חיל האוויר הישראלי".

באימון הראשון באיזור הכרמל נבחנה יכולות המטוסים וזמני התגובה. באימון נוסף בשני מוקדים בו זמנית, האחד ברמת הגולן והשני ביערות ירושלים, נבדקו  יכולות היחידה לתפקד ולהתפצל לשני מוקדי חרום במקומות שונים בארץ.

שיתוף פעולה מיוחד מתקיים בין טייסי חברת כימניר המטיסים את המטוסים ומביאים את ניסיונם העשיר לסוג טיסה מיוחד זה, בין חברת אלביט מערכות המשמשת כקבלן ראשי בפרויקט ובעלת נסיון רב בחיבור עם חיל-האוויר שאפשרה את היכולת המיידית הזו, לגופי משרד הבטחון ולמטה חיל-האוויר שחברו כולם יחדיו ומביאים בימים אלו את היכולת החשובה הזו.

גיבוש תפיסת ההפעלה המבצעית והאופן בו ישולבו המטוסים במאמץ כיבוי האש נעשה בשיתוף פעולה צמוד עם אנשי שירות הכבאות, אנשי הקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים וגורמים העוסקים בהפעלת הכוח בחיל-האוויר ואנשי חטיבת המבצעים באגף המבצעים.

המטוסים יהיו פרוסים בשני שדות מרכזיים, בצפון ובדרום ויעמדו בכוננות גבוהה של 15 דקות מוכנים לקריאה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו