נתניהו
נתניהופלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניצל את הנאום בכנסת לרגל יום הרצל, על מנת להציג את חמשת העקרונות של הסכם שלום על פי דרכו.

נתניהו ציין, כי "אם הפלסטינים יבחרו בדרך של זניחת הטרור ועשיית השלום, הוא ימצא בנו עם מאוחד המוכן לעשות שלום עם פשרות כואבות. הן כואבות כי זו ארץ אבותנו ויש לנו בה זכויות הסטוריות ולא רק ענייני ביטחון".

נתניהו קבע בנאומו כי מרבית העם מאוחד סביב העקרונות שלו להסכם שלום. "ראשית, העם מאוחד סביב עמדתי שהפלסטינים חייבים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, העם מאוחד גם סביב עמדתי שהסכם שלום חייב להיות סוף הסכסוך, העם מאוחד גם סביב עמדתי שבעיית הפליטים חייבת להיפתר מחוץ לגבולות המדינה, העם מאוחד גם סביב עמדתי שמדינה פלסטינית תוקם רק בהסכם שלום שיבטיח את בטחונה של ישראל והיא תהיה מפורזת. אנחנו מסכימים גם שגושי הישובים חייבים להישאר במדינת ישראל וירושלים תישאר בירתה המאוחדת של מדינת ישראל".

נתניהו ציין, כי "מאות מיליוני בני אדם סביבנו כמהים לחירות פוליטית וכלכלית ונאבקים לחרויות אלו, אלו שינויים בלתי נמנעים ובהחלט יתכן שלטווח הארוך אלו יהיו שינויים לטובה, הן לאנשים הללו עצמם והן לשיפור סיכויי השלום. אולם לטווח המידי מצבו עלול להיות בעייתי יותר ומאתגר יותר".

"אנחנו רואים מה קורה בלבנון, מה קורה בסוריה, מה קורה בלבנון הנשלטת על ידי חיזבאללה בחסות איראן, כאשר רק לפני כמה שנים היתה שם תקווה לשינוי והיום המצב השתנה לחלוטין", הוסיף נתניהו.

נתניהו הבהיר, כי הבעיה היא שכיום אין פרטנר, "מבחינתם של מחוללי המהומות 63 שנות עצמאותה של ישראל לא שינו דבר. מה צעקו המפגינים בעזה? שהם רוצים לחזור ליפו, מה אמרו המפגינים בסוריה? שהם רוצים לחזור לגליל, אך הדבר המעניין ביותר הוא מה שקרה בבלעין. זה לא קרה רק שם אבל זה היה מעניין, משום שבהפגנה בבלעין יצא המפתח מן השק. בתהלוכה הלכה ילדה קטנה והחזיקה מפתח גדול וסמלי, כל פלסטיני מבין באיזה מפתח מדובר. זה לא היה המפתח לבתים שלהם בשכם או ברמאללה, זה היה המפתח לבתים שלנו בעכו, ביפו, בחיפה. זהו איננו סכסוך על 1967 זהו סכסוך על 1948, על עצם קיומה של מדינת ישראל. האירועים לא נערכו בחמישה ביוני, פתיחת מלחמת ששת הימים, אלא בחמישה עשר במאיף, יום כינונה של מדינת ישראל".

"האסון שקרה לפלסטינים הוא שלא קמה להם הנהגה שהיתה מוכנה ללכת לפשרה היסטורית ועד היום לא קמה לפלסטינים הנהגה המוכנה לקבל את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי וזו הסיבה שבגללה אין שלום עד היום הזה", הוסיף נתניהו.