להבהיר. ח"כ לוין
להבהיר. ח"כ לויןפלאש 90

נראה שאיש, כולל נתניהו עצמו, לא יודע מה צפוי נתניהו לומר בנאומו המתקרב בארצות הברית. משום כך ביקשנו מחבר מפלגתו של נתניהו, חבר הכנסת יריב לוין, לחלוק איתנו את נאום נתניהו הרצוי מבחינתו.

בראשית דבריו ביומן ערוץ 7 נשאל לוין אודות החלטתו של שר האוצר, שטייניץ, להעביר את כספי המיסים בגובה של כשלוש מאות מיליוני שקלים לרש"פ. לוין שביום חמישי חבר לקבוצת ח"כים שפנו לנתניהו שלא להעביר את הכספים עד להשבתו של גלעד שליט, מביע צער על ההחלטה, אך סבור שכעת יש להתמקד בתמונה הכוללת והסוגיות המהותיות, כלשונו, כדוגמת המשך הבנייה וההתיישבות ביו"ש ובמקביל מתן מענה נחוש להכרזה פלשתינית חד צדדית, מהלך שהמענה לו לטעמו הוא "לנקוט במהלך של סיפוח, וזו שעה יפה לכך".

לוין מציין שגם שרים כדוגמת השר יעלון הביעו עמדה ברוח זו ובמקביל הועלתה הצעת חוק שתקודם בחודשים הקרובים. "המהלך הזה נכון בכל עת ובעיקר בעת הזו". לוין מודע לכך שלא מדובר במהלך שיהיה קל לקדמו ולבצעו, אך עם זאת הוא רואה סיכוי לקידומו, גם אם חלקית כריבונות על הישובים בשלב ראשון.

ובאשר לעמדתו של ראש הממשלה נתניהו אומר לוין כי בשיחות אישיות ובישיבות סיעה הח"כים מציגים בפניו את עמדתם, ואולם "אנחנו במערכה בינלאומית לא פשוטה", הוא אומר וקובע כי העמדות שמציגים ראשי 'קדימה' ובראשם יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מופז, מחליקים את העמדה הישראלית בדרישתם המשך הליך מדיני "כאילו לא קרה דבר". להערכת "ראש הממשלה מתמודד עם זה כראוי. אנחנו אומרים לראש הממשלה 'אנחנו מגבים אותך. אנחנו חושבים שצריך לעשות הכול כדי להגיע להידברות עם ארצות הברית ומדינות נוספות, אבל יש מצבים שבהם אין ברירה וצריך לעמוד על שלנו גם במחיר פגיעה בקשרים על מדינות אחרות"

כאמור, באשר לנאום נתניהו הצפוי בוושינגטון גם ח"כ לוין אינו יכול לספר פקטים, פשוט מכיוון שאינו יודע, ולדבריו "לא בטוח שראש הממשלה עצמו קבע כבר מה הוא עומד לומר. קצב האירועים גורם לכך שלא כל מה שהיה נכון בשבוע שעבר עדכני גם כעת, ולכן אני מצפה לחזרה לעקרונות הבסיסיים".

לטעמו של חבר הכנסת לוין עקרונות בסיסיים אלה, אותם היה הוא משלב בנאומו לו הוא היה ראש הממשלה, הם "זכויות על הארץ ולא התבססות על צורכי ביטחון. לחזור לעקרונות של זכות אבות. זו הארץ שלנו. יש לנו זכות לפיתוחה. להזכיר שחלק מהארץ כבר נקרע מאיתנו בהקמת ממלכת ירדן. צריך לחזור על האמיתות הללו עד שנשכנע".

עוד סבור לוין שראוי היה לכלול בנאום ראש הממשלה בארצות הברית מסר חד וברור לפיו טרם כל הידברות עם הפלשתינים יהיה עליהם להכיר בזהותה היהודית של מדינת ישראל. "צריך לזנוח את הרטוריקה של גבולות 57'. גם לשיטתם של המוכנים לויתורים השאיפה צריכה להיות מדינה יהודית ולא שלוש מדינות פלשתיניות – בעזה, ביו"ש ובישראל פנימה עם השיבה. אלה דברים אמיצים שלא פשוט לומר אבל ראוי לומר".

כמו כן מוסיף לוין סעיף משמעותי שנכון לכלול בנאום נתניהו והוא חלקה של ישראל במאבק בטרור העולמי, והעובדה שכל ויתור וכניעה לרש"פ משמעה כניעה לטרור.

ועל כל אלה מציין לוין את השאיפה לשלום הטבועה בנו כעם המבקש לחיות בשלום, אך בראש ובראשונה לחיות עוד קודם השלום, וכדי להבטיח את חייו עליו להישמר מכניעה.

לשאלתנו מה הסיכויים שאמירות מעין אלו אכן ייכללו בנאומו של נתניהו, אומר לוין כי להערכתו "יש סיכוי שמרכיבים מרכזיים מהדברים יימצאו ביטוי בנאום הזה. ראש הממשלה מאמין בבסיס תפיסתו בדברים הללו. אנחנו לא נמצאים בעידן שרון שפנה לדרך אחרת. ראש הממשלה נתניהו רואה את הדברים כך ומנסה במיטב יכולתו לתמרן ולבצע את המהלכים ההכרחיים כדי לשמור את מעמדה של מדינת שיראל מבלי שהמהלכים יעלו לנו במחיר כבד".

לוין מוסיף ואומר כי לטעמו בנאום בר אילן חצה נתניהו קו אדום כשאר דיבר על שתי מדינות ועל המוטיב הביטחוני כאבן בוחן במקום מוטיב זכותנו על הארץ. כעת, כך הוא מקווה, יכול נתניהו לחזור בו.

ומה באשר לחשאיות בה נשמר תוכן הנאום? את העובדה הזו דווקא מבין לוין. להערכתו דווקא אם היה נתניהו מפרסם את תוכן נאומו כבר כעת היה הדבר מזמין לחץ אמריקאי לשינויים בו. "האינטרס הישראלי הוא עמימות שתאפשר מרחב תמרון שימנע את הידחקותו לפינה".