ואדים ליידרמן
ואדים ליידרמן משרד הביטחון

בעיתון מעריב פורסם הבוקר כי ראש הממשלה ולדימיר פוטין והנשיא דימיטרי מדבדב אישרו בעצמם את מעצרו וגירושו של אלוף משנה ואדים ליידרמן.רשת החדשות הבריטית BBC דיווחה כי ליידרמן ניצל מההסתבכות ברוסיה בשל החסינות הדיפלומטית. ההוראה שקיבל הקצין הבכיר מהרוסים הייתה חד משמעית: תוך 48 שעות עליך לעזוב את רוסיה יחד עם משפחתך.

אמש הותר לפרסום כי ליידרמן נעצר בשבוע שעבר ברוסיה בחשד שריגל לטובת ישראל. ליידרמן גורש מהמדינה והוכרז "אישיות בלתי רצויה".

אל"מ ליידרמן נעצר במסעדה במוסקבה ונחקר על ידי השלטונות הרוסיים. בשל העובדה כי מתוקף תפקידו הוא זכאי לחסינות דיפלומטית, הרוסים נמנעו מלהחזיקו במעצר. במקום זאת, ניתנו לו 48 שעות לעזוב את המדינה. עוד באותו היום עלה הקצין עם בני משפחתו על טיסה לישראל.

במערכת הביטחון מסרבים להתייחס לסיבות שבגינן נחשד ליידרמן בריגול מלכתחילה. בישראל מכחישים את טענות הריגול ומציינים שאל"מ ליידרמן הופתע מאוד מהתקרית. הקצין נחת בארץ במוצאי שבת, ולאחר נחיתתו נחקר על ידי גורמי ביטחון בשב"כ ובצה"ל ועל ידי אנשי יחידה הממונה על הביטחון במערכת הביטחון הכפופים למשרד הביטחון. בחקירתו טען ליידרמן שהרוסים פירשו את התנהגותו בצורה לא נכונה, וכי אין בסיס לטענות שלפיהן ריגל לטובת ישראל. במערכת הביטחון מציינים כי אל"מ ליידרמן אמור היה לסיים את תפקידו ברוסיה בכל מקרה בעוד כחודשיים, וזהו תפקידו האחרון במערכת הביטחון הישראלית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו