מתייבשת. הכנרת.
מתייבשת. הכנרת.צילום: פלאש 90

שר התשתיות הלאומיות ד"ר עוזי לנדאו, חנך היום מתקן התפלה בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון.

בכך סתר לנדאו את דברי מנהל רשות המים היוצא, פרופ' אורי שני, שאמר שלשום בראיון ל"תוכנית חיסכון" בערוץ 2: "אני יכול להגיד בזהירות שמשבר המים הסתיים. החיסכון של עם ישראל בזמן האחרון יחד עם התוספת החשובה שסיפק לנו הגשם המועט עזרו לנו להגיע לעידן שבו לא נהיה עוד במשבר מים".

לנדאו התייחס לנושא משבר משק המים בישראל ואמר: "בשכלול כלל ארצי, הגענו השנה לכ - 90% מממוצע המשקעים הרב-שנתי. הנתון הזה מגיע אחרי 6 שנות בצורת רצופות, ומחסור במים של מעל מיליארד קוב".

לנדאו הוסיף כי "אנחנו עדיין נמצאים בתוך משבר שמשווע לתהליך נמרץ של התפלה. בכנרת, אנחנו נמצאים היום מתחת לקו האדום העליון ובסדר גודל של כ-65 ס"מ בלבד מעל הקו האדום התחתון. זה אומר, שבמהלך יולי הקרוב אנחנו צפויים לחזור ולרדת אל מתחת לקו האדום התחתון ולקראת סוף הקיץ, צפויים להגיע לכדיי כמטר אחד מתחת לקו האדום התחתון בסמוך מאוד לקו השחור".

לנדאו ציין כי "במהלך 3 השנים הקרובות, נוסיף למפעל ההתפלה הלאומי עוד כ-300 מיליון קוב מים בנוסף ל-300 המיליון המותפלים כיום. רק חורף טוב בשנה הבאה והמשך מסיבי ומהיר של הקמת מתקני התפלה והרחבת המתקנים הקיימים, יוכלו לאושש את משק המים ולהוציא אותנו מהמשבר. אנחנו בדרך הנכונה, מתמידים ונלחמים על כל קוב, אבל עדיין עבודה רבה לפנינו".

יצויין כי מתקן התפלה למי תהום מליחים ע"ש ציון כהן, שבנתה חברת "מקורות", נחנך במועצה אזורית חוף אשקלון. המתקן יתפיל כ - 20 אלף קוב מים ליום, אשר יוסיפו כ-7.4 מליון קוב לשנה למשק המים הישראלי.