אנשי איכות הסביבה: שימרו על היער בל"ג בעומר

ד"ר יוסי שפנייר: "במיוחד עכשיו, חצי שנה אחרי האסון בכרמל מן הראוי שמעבר לבילויים נדע להיזהר. אין לנו יערות אחרים"

בני טוקר , ט"ו באייר תשע"א

לדחות ביממה
לדחות ביממה
פלאש 90

במכללת ליפשיץ התקיים היום (חמישי) כנס בנושא שריפות יער במטרה להעלות את מודעות הציבור הדתי לנושא הסביבה לפני ל"ג בעומר. הכנס נערך לזכרו של סג"ד רפי אלקלאי שנספה באסון בכרמל.

ד"ר יוסי שפנייר, ראש החוג להוראת גיאוגרפיה ואיכות הסביבה במכללת ליפשיץ סבור שדווקא עכשיו חשוב לחנך את הציבור ליותר מודעות, "בל"ג בעומר כולם מכונסים סביב המדורה, יש חופש וזה סוג של חג. זה הזמן הראוי לעסוק בשריפות יער דווקא עכשיו, חצי שנה אחרי האסון בכרמל".

במהלך הכנס דנים המומחים על נזקי השריפה והדרך להימנע משריפות יער, "בהקשר האקולוגי ננסה לברר האם יער יכול להשתקם אחרי שריפה והאם השריפה מועילה ליער. נשמע את גידי בשן מהקרן הקיימת על הסכנה של שריפות יער גם בהרי יהודה והמרכז. אנחנו צריכים להיערך לשריפות דומות שהיו בצפון, גם במרכז. נראה תמונות נדירות מהשריפה בכרמל. נסקור מקורות ביהדות על שריפות יער בהיסטוריה, ושמות של יישובים שנקראו על שם יערות. נבדוק גם איך חז"ל התייחסו ליערות".

ד"ר  שפנייר מציין שלמרות שהיום כולם מכירים בחשיבותו של היער, היו תקופות שחז"ל התייחסו ליערות בצורה מאוד שלילית, "בחלק מהמקורות היער מופיע כמקום מזיק שצריך לבער אותו. ביער מסתובבים דובים שמסכנים את בני האדם ויש שם עבודה זרה וזה מקום שלילי. כמובן שיש מקורות שבהם היער מצטייר כחיובי מאוד".

הוא מקווה שהשנה הילדים יחגגו אבל ידעו גם לשמור על אוצרות הטבע, "אני לא חושב שצריך לבטל את מדורות ל"ג בעומר, להפך הילדים יעשו את המדורות אבל שייקחו את האירוע בכרמל כאירוע ממנף. זה צריך לחנך אותנו לשמור ולהעריך את מה שיש לנו, השמירה צריכה להיות מתוך אהבה. אני קורא לכולם, שימו לב ליערות ולסובב אותנו כי אין לנו יערות אחרים".