אובמה: טוב, לא בדיוק קווי 67...

"ההתייחסות שלי לגבולות 67', עם החלפת שטחים, קיבלה הרבה תשומת לב. אז היות ונאמרו כמה דברים לא מדויקים, הרשו לי להסביר: משמעות הדברים היא שהצדדים עצמם ינהלו מו"מ על גבול שהוא שונה מאשר ה-4 ביוני 1967. זוהי המשמעות של חילופי שטחים".

כך הסביר הערב נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאומו בוועידת איפא"ק.

אובמה אמר כי ישראל והפלסטינים צריכים לקבוע בעצמם את סוגיית גבולות. "זה מאפשר לצדדים עצמם לקחת בחשבון את השינויים בשטח שקרו ב-44 השנים האחרונות, כולל המציאות הדמוגרפית החדשה בשטח והצרכים של שני הצדדים".

נשיא ארה"ב התקבל בתשואות כשעלה לנאום בוועידה השנתית של השדולה היהודית איפא"ק. הוא התייחס בפתח דבריו לפגישה בבית הלבן, והבהיר כי "למרות שיש לפעמים חילוקי דעות, כמו שיש בין חברים, הקשרים בין ישראל לארה"ב הם בלתי ניתנים לשבירה".

בהתייחסו לפגישה עם נתניהו ציין אובמה כי "בפגישה עם אישרנו מחדש שגם כאשר יש חילוקי דעות בין המנהיגים, הקשר בין שתי המדינות בלתי ניתן לניתוק, והידידות של ארה"ב לישראל מוצקה כברזל. כך אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאומו בוועידת איפא"ק.

הוא הוסיף כי ישראל חזקה ובטוחה היא אינטרס לאומי של ארה"ב. "אל תטעו, אנחנו נשמור על היתרון האיכותי של ישראל. אתם רואים את המחוייבות שלנו למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני. כאן בארה"ב הטלנו את הסנקציות הקשות ביותר לשלטון האיראני. תחת ההנהגה שלנו הבאנו לעיצומים ולסנקציות הבינלאומיות הקשות ביותר על איראן" - אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאומו בוועידת איפא"ק.

אובמה התקבל במחיאות כפיים סוערות כשהכריז: "אנו מחוייבים לכך שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

בהמשך הכריז אובמה: "אנחנו קוראים לחמאס לשחרר את גלעד שליט שמוחזק הרחק ממשפחתו כבר 5 שנים ארוכות". אובאמה ציין כי אי אפשר לכפות על ישראל לקיים מו"מ עם החמאס, כל עוד הוא לא מקבל את תנאי הקוורטט, כיוון שלא ניתן לדרוש משום מדינה לנהל מו"מ עם מי ששואף להשמיד אותה. "הלגיטימיות של ישראל איננה נושא לדיון, זו המחוייבות שלי" - אמר.

אובמה הדגיש כי "הניסיון לבודד את ישראל מבחינה בינלאומית ימשיך לתפוס תאוצה אם לא יהיה תהליך שלום".

קודם לכן אמר אובמה, כי "בפגישתי עם נתניהו אימתנו את הקשר החזק בין ארצות הברית לישראל. ישראל חזקה ובטוחה היא אינטרס לאומי של ארצות הברית. לא רק בגלל אינטרסים משותפים, ואיומים דומים. המחוייבות של ארצות הברית לישראל מגיעה מערכים משותפים. שני עמים שזכו בחופש בניגוד לכל הסיכויים, אנחנו מחוייבים למולדת חזקה ובטוחה לעם היהודי".

עוד אמר אובמה: "אם ישנה מחלוקת, היא לא מהותית. מה שעשיתי ביום חמישי זה לומר באופן פומבי את מה שהוכר בו באופן פרטי כבר מזמן. עשיתי זאת בגלל שאנחנו לא יכולים לחכות עוד עשור, או עוד שני עשורים, עד שיהיה שלום. העולם זז מהר מדי. האתגרים יוצאי הדופן שישראל עומדת מולם רק יגדול. עיכוב יחליש את ביטחון ישראל ואת השלום שמגיע לאזרחי ישראל".

הנשיא האמריקני אמר כי אי אפשר להמשיך לשמור על הסטטוס-קוו, אך הביע התנגדות ליוזמה הפלסטינית לקבל הכרה מהאו"ם. "שום הצבעה מעולם לא תיצור מדינה פלסטינית. ארצות הברית תעמוד בפני כל ניסיון לבודד את ישראל באו"ם או בכל פורום בינלאומי אחר".