אנדרטה לזכרם של נרצחי מעלות

עיריית צפת הקימה אנדרטה מיוחדת לזכרם של תלמידי בית הספר התיכון דתי בצפת שנרצחו באסון מעלות במאי 1974.

תגיות: מעלות
עזי ברוך , י"ט באייר תשע"א

האנדרטה שהוקמה
האנדרטה שהוקמה
עיריית צפת

עיריית צפת, בשתוף ההורים השכולים, הקימה בימים האחרונים אנדרטה מיוחדת לזכרם של תלמידי בית הספר התיכון דתי בצפת שנרצחו במעלות ע"י מחבלים מאירגונו של נאיף חוואתמה בחודש מאי 1974.

בעיריית צפת הזכירו כי הטבח תוכנן ומבצעיו נשלחו למשימה ע"י אבו מאזן, היום יו"ר הרשות הפליסטינאית.

ראש עיריית צפת, אילן שוחט, אמר כי הקמת האנדרטה היא שלב נוסף בהנצחת החללים ובכוונתו להנציח חללים נוספים שנרצחו על קידוש השם. טקס האזכרה יתקיים ביום חמישי הקרוב אחר הצהריים בהשתתפות ח"כ יואל חסון מקדימה.

הטבח במעלות החל כשחוליית מחבלים, כולם ערבים-ישראלים מארגון "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין", חדרה לישראל משטח לבנון, נכנסה לבית משפחת כהן במעלות ורצחה את בני הזוג כהן ואת בנם בן ה-4. לאחר מכן החוליה השתלטה על מבנה בית הספר "נתיב מאיר" במעלות, ולקחה כבני ערובה 105 תלמידים ו-10 מורים מבית הספר התיכון הדתי בצפת, ששהו בבית הספר במסגרת פעילות גדנ"ע. המחבלים דרשו לשחרר 20 מחבריהם הכלואים בישראל, ואיימו להרוג את בני הערובה. מועד פקיעת האולטימאטום נקבע לשעה 18:00 באותו יום.

ראשי מערכת הביטחון לא סטו מהעיקרון של אי כניעה לפיגוע מיקוח, ולכן הורה שר הביטחון, משה דיין, על חילוץ בני הערובה. רבע שעה לפני פקיעת האולטימטום פרץ כוח של סיירת מטכ"ל לבית הספר על-מנת לחסל את המחבלים. כל המחבלים אכן חוסלו, אך קודם לחיסולם טבחו המחבלים ב-22 ילדים (בהם אח ואחות) ו-3 מבוגרים מקרב בני הערובה, וכן פצעו 68. גם לכוחות צה"ל נגרמו נפגעים, ובהם הרוג אחד (רב"ט סלויאן זרה).

לפני שנים אחדות ביקש אבו-מאזן, היום ראש הרשות הפלשתינאית, לבקר בעיר הולדתו, צפת. ראש עיריית צפת אז, ישי מימון, מניצולי הטבח במעלות הודיע אז כי ידאג לחסום בגופו את אבו מאזן, במידה שזה יחליט לממש את רצונו להגיע לבקר בעיר.

מימון אמר אז כי "לעולם לא אשכח את חלקו בפיגוע במעלות. האיש הוא רוצח עם דם יהודים על הידיים, המתכסה בתחפושת של שוחר-שלום. אני אהיה הראשון לחסום את כניסתו של הטרוריסט המתועב הזה. חשוב שבעם ישראל ידעו עם מי אנחנו מבקשים לעשות שלום. הוא יותר גרוע מערפאת. זה אותו אבו מאזן הטרוריסט, שהיום מבקש לבקר בעיר שקברה אז 22 מילדיה. הדם של חבריי עוד זועק מהאדמה".