לא לתושבי יו"ש? מזרחי טפחות
לא לתושבי יו"ש? מזרחי טפחותפלאש 90

הפורום המשפטי למען א"י פנה למנכ"ל בנק המזרחי, אלי יונס, בתביעה כי הבנק יעניק את מבצע "בית ירוק" המספק שירות תיקונים לבתים ולדירות של לקוחות הבנק גם ביהודה שומרון, רמת הגולן והערבה.

כפי שנחשף היום בערוץ 7, בפרסום של הבנק על שירות התיקונים שהוא מעניק באמצעות חברה חיצונית נכתב כי  "השירות ינתן בכל הישובים למעט הערבה, רמת הגולן, חבל עזה ויהודה ושומרון וכן למעט אזורים העלולים לסכן את בטיחותו של נציג מבצע השירות".

עו"ד הילה כהן מהפורום המשפטי כתבה למנכ"ל, כי "מבצע הפוגע בזכויות של חלק מתושבי ישראל הוא מבצע פגום, המפלה לרעה תושבים על לא עוול בכפם וללא סיבה".

עו"ד כהן הוסיפה, כי אם לבנק או לחברה הפועלת מטעמו קשה לתת שירות באזור כלשהוא בארץ יוכל הבנק בנקל למצוא תחליפים לרוב בקרב בעלי מקצוע המוכנים לתת שירות באיזורים אלו תמורת תשלום.

"מדובר באפליה פסולה על בסיס שאינו מוצדק, והשלכותיה כלפי בנק שנהג לשרת בנאמנות את לקוחותיו תושבי האזורים הללו עלולה להיות מרחיקת לכת", טענה כהן.

בפורום ביקשו מיונס להודיע מיידית כי הבנק ייערך בימים הקרובים לאפשר את המבצע גם ללקוחותיו המתגוררים ברמת הגולן, בערבה וביהודה ושומרון, אחרת הם אומרים כי יאלצו  בלית ברירה לקרוא לתומכי ההתיישבות ולתושבים ביישובים השונים לסגור את חשבונותיהם בסניפי בנק מזרחי טפחות.

נציין כי בשיחה עם ערוץ 7 דחה דובר הבנק, בני שוקרון, את הטענות לפיהן הבנק מפלה לרעה את תושבי יו"ש, "כל מבצע בנקאי חל על כל לקוחות הבנק ופה מדובר בשכירות שירות של חברה פרטית. כשהתחלנו את הקשר עם החברה הזו, היא אמרה בפירוש שאין  לה היכולת לתת שירות באזורים אלו".

"אם היתה חברה אחרת שנותנת שירותים אלו היינו קושרים איתה קשר, הרי אנחנו הבנק היחיד שהיה לו סניף בגוש קטיף והבנק עם הכי הרבה נוכחות מעבר לקו הירוק".

לטענת שוקרון, המבצע הזה הוא בודד ואינו מאפיין את השקפת הבנק, "יש מבצע אחד מתוך המון מבצעים, והוא מבצע נקודתי אשר בגלל מגבלה לא יכול להינתן לכולם ונכון שזה לא אופטימלי".