מקשיב למחיאות הכפיים. נתניהו
מקשיב למחיאות הכפיים. נתניהופלאש 90

אחת השורות שמשכו תשומת לב משמעותית בדבריו אתמול של ראש הממשלה נתניהו עסקה בקביעתו ולפיה בהסדר שלום יהיו ישובים שיישארו מעבר לגדר. המשמעות היא הסכמת נתניהו לקידום הרעיון שיותיר ישובים יהודיים תחת ריבונות פלשתינית.

יצוין כי הרעיון עורר ביקורת הן מצידם של ראשי ההתיישבות והן מצידם של גורמי ביטחון. האלוף במיל. ישראל זיו קבע שהמציאות המסוכנת בה ישובים יהודיים ישארו תחת ריבונות פלשתינית היא מציאות שכמעט ולא ניתן להגן עליה. זו נקודה בעייתית מאוד, אמר האלוף במיל. זיו בראיון לערוץ הראשון של הטלוויזיה.

נבירה בארכיון ערוץ 7 מעלה כי ההיגיון המדיני והביטחוני הזה ידוע וברור גם לראש הממשלה עצמו. בראיון שהעניק בשנת 99' לחגי סגל קבע נתניהו נחרצות כי אם ייבחר שנית לתפקיד ראש הממשלה לא יעקור ולו יהודי אחד מביתו. את הדברים אמר נתניהו לסגל ערב התמודדותו מול אהוד ברק על כהונה שניה כראש ממשלה. לשאלתו של סגל אם קיימת אפשרות שיבחר להותיר ישובים תחת שליטה פלשתינית תגובתו של נתניהו הייתה נחרצת: "אתה מכיר מישהו שיסכים לדבר כזה? תמצא ישראלי אחד שיסכים לזה, לחיות תחת שלטון פלשתיני? הרי זה אבסורד. זו דרך אחרת להגיד שאנחנו נחסל את האזורים הללו ע"י מסירתם לשלטון פלשתיני".

את דבריו חתם נתניהו בקביעה ש"אנחנו לא נפנה אף אחד, ואנחנו לא נעביר אף אחד לרשות פלשתינית ואנחנו לא נעקור ישובים".

יצוין כי במקרה זה קצת קשה לנמק את הסתירה בין דברי נתניהו של אז לדבריו אתמול כ'דברים שרואים משם', שכן הדברים נאמרו מפיו של מי שמכהן כראש ממשלה, כלומר מי שראה כבר את הדברים גם כאן וגם שם...