מתי דן: כך בנינו את 'מעלה הזיתים'

יו"ר עמותת 'עטרת כהנים', מתי דן, סיפר אמש בטקס חנוכת שכונת 'מעלה הזיתים', על תלאות הדרך עד הקמת השכונה.

ישי קרוב , כ"ב באייר תשע"א

יו"ר עמותת 'עטרת כהנים', מתי דן, סיפר אמש, בטקס חנוכת שכונת 'מעלה הזיתים', על תלאות הדרך עד הקמת השכונה, "יום אחד הגעתי למשרד השיכון וישבתי אצל פקיד מאוד בכיר וביקשתי עזרה. הוא אמר לי 'אני לא יכול לעזור לך אבל אני אמצא לך קבלנים שיבנו את השכונה הזו', כי עד אז כל הקבלנים שהגיעו אמרו שהם לא מוכנים לבנות - 'זה לא כלכלי', 'אין סיכוי', 'אף אחד לא יקנה פה דירה' ועוד כל מיני אמירות כאלו, הוא אמר 'אני מיד מרים טלפון לנחמן זולדן'".

"כשניסן חצ'קורי הגיע לכאן, הוא אמר 'נחמן, כלכלי או לא  - תבנו ואני ערב אישית למה שיהיה פה' ובזכות אותם אנשים אנחנו זוכים לבנות את השכונה הזו".

"אני זוכר את הלילה הזה שישבתי אצל ד"ר מוסקוביץ', זה היה יום מאוד קשה עבורי ועזבתי אותו ב-2:00 לפנות בוקר. הגעתי לחניון הרובע וראיתי את המגרש כאן ואמרתי אני חייב לצאת מהמצב רוח של אותו יום, התקשרתי שוב לד"ר מוסקוביץ' וחזרתי לביתו ב-2:20 לפנות בוקר ואמרתי לו שהוא תמיד אומר שהוא לא רוצה לקנות דירות מיהודים אלא רק מערבים כי זו מצוה, וביקשתי ממנו שלמרות זאת יקנה את המקום כי אחרת הוא ילך לאיבוד והוא הסכים".

"בישיבת המועצה כמעט האחרונה של מועצת העיר, בראשות טדי קולק, היו אמורים לדון על פרוייקט 'הולילנד'. שמואל מאיר זכר צדיק לברכה הרים את המודל של 'הולילנד' בידיים והוא אומר אם לא ידונו בתכנית של  מה שנקרא אז 'ראס אל עמוד' - 'מעלה הזיתים', גם לא ידונו בהולילנד. ראש העיר ביקש לקיים פסק זמן".

"הישיבה התפזרה וחיפשנו את אורי לופוליאנסקי אך לא מצאנו אותו. התברר שראש העיר ביקש ממנו לדחות את ההצבעה עד לאחר הבחירות, אז הוא הלך להתייעץ עם הרב אלישיב. הוא חזר ואמר שזו הפעם הראשונה שהרב אלישיב הפסיק שיעור ואמר לו 'עם ירושלים לא מתמסחרים, לך ותצביע בעד הקמת התכנית הזו'.