הרב פרומן
הרב פרומן פלאש 90

לקראת פגישתו עם מושל שכם, סיפר הרב מנחם פרומן, בראיון מיוחד לערוץ 7, מדוע החליט לעשות את הצעד הזה, "מאחורי הדברים עומד הרצון להביא שלום על ישראל, לתת ליהודים בארץ בסיס של שלום, שלא ישפך שוב דם ישראל. אנחנו צריכים לעשות כל מה שאפשר כדי שהבאים להתפלל בקבר יוסף לא יפגעו בידי הגויים הארורים, בידי העמלק הרצחני וצריך לנהוג בזה בחכמה".

"אנחנו בע"ה נבוא והמושל הפלשתינאי יגיד לנו ששפיכת דם ישראל זה דבר חריג שלא לרוחו ולא לעניינו, אלא להיפך עניינו הוא להגן על החוק והסדר והוא יזמין את היהודים להתפלל. אדרבה, הוא אמר לי 'שיבואו ויתפללו שיהיה שלום בין יהודים לערבים'".

זה לא פעם ראשונה שהרב נפגש עם נציגים פלסטינאים ולמרות זאת הרצח ממשיך?
"אני רוצה להגיע למצב כזה שמה שקרה לא יחזור. מה שקרה זה שאותם אנשים באו ללא תיאום - לא עם צה"ל ולא עם המשטרה הפלסטינאית. ה' הוא מלכם והם לא שומעים להוראות של השוטרים הפלסטינאים וגם לא הקשיבו להוראות חיילי צה"ל לאחר האירוע. לכן נוצרה ההתנגשות ושפיכות הדמים".

"לא היה שום תיאום ולכן במקום מכחה המשטרה הפלסטינאית. כל משטרה בעולם חושבת שאם היא נותנת הוראה אז צריך לשמוע בקולה והאנשים שם חשבו שהם לא צריכים לשמוע לא בקול המשטרה הפלשתינאית ולא בקול המשטרה הישראלית, אז בנסיבות כאלה, התנגשות כזו היא צפויה, זה דבר כל כך פשוט".

הרב פרומן מדגיש כי צריך לנהוג בשכל ישר, "ברוך חונן לאדם דעת וצריך להבין את כוונתם. הם יודעים שפעם בחודש צה"ל מכניס ישראלים לתוך השטח וכשבאים ללא תיאום איך יגיבו? שוטר פלסטינאי תופס שהם האנשים שעושים תג מחיר, באים לשרוף מסגד, שדה חיטה, לשבור שמשות, איך הוא יתפוס את המקרה הזה בעקבות העבר של היחסים בין היהודים לערבים?".

"עד היום לא הצלחתי להשכין שלום בגלל שתי סיבות: הסיבה הראשונה היא שאנשי המדיניות של ישראל, שלהם נתן ה' את האחריות להביא שלום על ישראל, חושבים שהדרך שלי לא רלוונטית בכלל – דת מביאה שלום?! הרי היא מביאה מלחמה. הסיבה השניה היא שגם בתוך הציבור הדתי יש היגררות אחרי התפיסה החילונית הזו ואין לנו ביטחון עצמי להציע דרך לשלום".