ח"כ רותם נגד עו"ד ינון
ח"כ רותם נגד עו"ד ינון פלאש 90

יו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם שיגר מכתב לעו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת, ובו הוא תוקף אותו על חוות הדעת שפירסם בחום רביעי שעבר, בסמוך ליום שבו הצדיעה הכנסת לחיילי המילואים. ינון יצא נגד הצעת החוק המבקשת לתת עדיפות במגזר הציבורי ליוצאי צבא.

את החוק יזם ח"כ חמד עמאר "מישראל ביתנו". יושב ראש ועדת חוקה, דוד (דודו) רותם, נרתם לגייס לה רוב. היא קובעת כי במכרזים לקבלת עבודה בשירות הציבורי תינתן עדיפות למי ששרת בצה"ל, במשמר הגבול ובשירות הלאומי-על פני המשתמטים מחובה זו.

"עיוני לעומק המסמך נבע מתדהמתי מתוכן המסמך האמור ומכמות הצביעות וחוסר הדיוק המשפטי הכלול בו" – כותב רותם כי "בסעיף 6 למכתבך בהדגשה, הינך כותב בין השאר כי "גלומה אפליה כלפי קבוצות שונות שהמחוקק עצמו פטר אותן משרות סדיר כגון חרדים, נשים דתיות או נשואות או ממגזרי מיעוטין והאוכלוסייה הערבית".

לפיסקה זו, טוען רותם אין כמובן כל בסיס משפטי והיא טעות קשה ביותר. "אני מציע כי תקרא את- חוק שרות בטחון (נוסח משולב) התשמ"ו 1986- דבר שכנראה לא עשית טרם כתיבת חוות הדעת, וממנו תלמד כי פרט לפטור, הנתון בסעיף 39 לאמהות ולנשים הרות משרות סדיר, אין בחוק פטור למגזרים אחרים" כותב רותם.

ח"כ רותם מתייחס גם להתייחסות היועץ המשפטי לכנסת לעניין חוק חופש העיסוק, וקובע כי חוק זה "אינו קובע זכות יסוד לעבוד בשרות המדינה, אין לאדם זכות לעבוד דווקא בשרות המדינה ולכן אין בחוק זה פגיעה בזכות יסוד המעוגנת בחוק יסוד כאמור במכתבך".

"יתרה מזו, כלום מתן זכות יתר לחייל משוחרר במצב בישראל, בו כ-50% מאלו החייבים בשרות צבאי משתמטים ממנו, אינה עומדת בפסקת ההגבלה שבחוק זה" – קובע רותם – "לצערי "טעמיך" האישיים הביאו אותך לאי בדיקת המצב המשפטי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו