מאיר דגן מקבל את הפרס. הערב
מאיר דגן מקבל את הפרס. הערבצילום: יששכר רואס

טקס הענקת פרסי מוסקוביץ לשנת 2011  התקיים הערב (ב') בעיר דוד, ירושלים. באירוע, הופיע הזמר מאיר בנאי והשתתפו בו אנשי ציבור, חברי כנסת וכן שלושת זוכי הפרס: אלוף במיל' מאיר דגן- ראש המוסד לשעבר, הרב חנן פורת- מחלוצי ומנהיגי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ויהושע פס- מייסד ארגון "נפש בנפש".

צ'רנה מוסקוביץ' - מייסדת הפרס פתחה בדברי הברכה לזוכים בנאום פומבי ראשון: "אנו רואים תהפוכות בכל מדינות ערב. אף אחד לא יכול לחזות מה יהיה שם. חזינו את התגברות הטרור מאז חתימת הסכמי אוסלו ואת החינוך להסתה על ידי אבו מאזן כדג ישראל ויהודים בכל העולם, כל זאת גורם נזק אדיר לערכים ישראלים ואמריקאים וליציבות המזרח התיכון. בתקופה כזאת של חוסר וודאות, הדבר האחרון שאנו צריכים לעשות זה להקים מדינה ערבית נוספת בכל צורה שהיא".

עוד הוסיפה צ'רנה מוסקוביץ', כי "כל זאת רק מגביר את החיוניות לסידורי ביטחון ומדגיש את הצורך של השמירה על יהודה ושומרון כדי לאפשר למדינה היהודית לשרוד". ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, התייחס לעיר דוד, המקום בו נערך הטקס, "המקום הזה הוא לא פוליטי. היא (עיר דוד) קשורה קשר עמוק להיסטוריה היהודית"

לאחר שקיבל את הפרס מידי וועדת הפרס, הוקיר מאיר דגן את קהילת אנשי המודיעין, "אם הגעתי עד הלום, ראוי שאהיה לפֶה לאנשי קהילת המודיעין העושים לילות כימים. חבורה של נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, אשר משקיעים את מרצם ויכולותיהם למען מדינת ישראל. חלקם פועלים בתנאי סיכון קשים, הם אינם מוכרים, את הצלחותיהם קוראים על בסיס ניירות מסווגים, ולמעט מספר יודעי חן, אף אחד לא יודע. לעומת זאת, כישלונותיהם מרוחים על העיתון ועל כל מרקע טלוויזיה. הם אינם מוכרים, ואף השכנים וקרובי משפחה אינם מודעים לפועלם, והם חסויים ואנונימיים לעם ישראל".

עוד הוסיף דגן, כי "גדולתם האמיתית היא שגם מתוך הכישלונות הם יודעים ללמוד".בנימוקי הבחירה בראש המוסד לשעבר, נכתב, "על שנים של שרות למען מדינת ישראל ובטחון תושביה וחזונו למדינה של עשייה ושגשוג, על פעילותו כראש המוסד לתפקידים ומבצעים מיוחדים, על גבורתו ואומץ ליבו כלוחם וכמפקד על מנהיגותו ופעילותו למען חידוש ההתיישבות בארץ ישראל, על נאמנותו לעקרונות ולמסורת של העם היהודי, על שרותו הצבאי והמדיני למען המדינה ותושביה".אחריו קיבל את הפרס הרב יהושע פס, מייסד ארגון "נפש בנפש", "על תרומתו החשובה לקליטת העולים, כמנוע כלכלי, מדעי, ביטחוני וחברתי לקידום המדינה, על חזונו בהבאת עולים לארץ ישראל, ועל הקמת ארגון העליה "נפש בנפש"בדברי הברכה שנשא הרב פאס הדגיש כי אינו עומד כאן בשם עצמו וכי נפש בנפש הינו מפעל שעומדים מאחוריו רבים וטובים. פאס הזכיר את חברו טוני גלברט שייסד יחד איתו את הארגון אבל לא יכל לקבל את הפרס מכיוון שעדיין אינו נושא תעודת זהות ישראלית אך הדגיש כי בארגון שוקדים על כך על מנת שזה יקרה בקרוב.לאחר מכן, הוענק הפרס לרב חנן פורת. בנימוקי הבחירה ברב נכתב, כי הפרס מוענק לו "על מנהיגותו ופעילותו למען חידוש ההתיישבות בארץ ישראל, על נאמנותו לעקרונות ולמסורת של העם היהודי, על שרותו הצבאי והמדיני למען המדינה ותושביה".

הרב נשא דברי תודה מרגשים וסיפר על תחילת דרכו בהתיישבות ועל חזרתו לכפר עציון לאחר מלחמת ששת הימים. "כך זכינו בגוש אמונים למרות כל המכשולים זכינו להקים רבבות יחידות חרף כל המיואשים אבל בתוך כל אלה ומתוך כל אותם משברים", אמר הרב פורת.

הרב פורת עוד הזכיר את סיפורו של חברו לנשק בעת מלחמת ששת הימים- גיורה אשכנזי אשר נפל בקרב על ירושלים.  פורת סיפר כי לפני כעשרים שנה זכה להנציח את חבריו בהקמת ישיבת בית אורות על רכס הר הזיתים וזאת בעזרת תמיכתו הבלתי מסויגת של ד"ר ארווין מוסקוביץ'. 

מאיר דגן: לסמוך על ה' אך לעשות מאמץ

פורת: הילדות, הפציעה וגוש אמוניםיוני קמפינסקי

הפתרון האמיתי לבעיות בישראל - עלייה

פרס מוסקוביץ' נוסד על ידי ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', כביטוי לתמיכה במגשימי הציונות בחברה הישראלית של היום, הפועלים לטובת צרכי הכלל, וכדי להבטיח את חוסנו של הבית הלאומי היהודי.

לועדת הפרס הוגשו מאות מועמדויות ולאחר תהליך ארוך נבחרו הזוכים , בהם ראתה את השתקפות מיטב העשייה הציונית, במציאות הישראלית המורכבת כל-כך של בתחומי החברה, החינוך וההתיישבות. הפרס המחולק לשלושה זוכים, כולל גם פרס כספי בסך 50 אלף דולר.

יושבת ראש ועדת הפרס  היא הגברת צ'רנה מוסקוביץ' וחברים בה גם השר לשעבר, פרופ' משה ארנס , תא"ל (מיל.) אביגדור קהלני, השגריר יורם אטינגר, הרב ידידיה אטלס, הרבנית אסתר יונגרייז, הרב פסח לרנר, הרב דניאל מוסקוביץ' ומנהלת הפרס רות ליברמן. פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל משמש כיועץ מיוחד לוועדת הפרס.

בין חתני הפרס בעבר היו תא"ל (מיל'.) רן פקר, יואל שוורץ מייסד הנחל חרדי ,אניטה טוקר בשם מתיישבי גוש קטיף, תא"ל במיל' אהרון דוידי, משה "מושקו" מושקוביץ איש החזון והבניה של גוש עציון, נעם ארנון מייסד מדרשת חברון וממנהיגי היישוב היהודי בחברון, רונית שוקר ממקימי ההתיישבות בגוש שילה ועוד.