בתי ספר בוואדי ערה: לא מחנכים לשנאה

"אנחנו מחנכים לדו קיום, ואין חינוך לשנאה. כל השמועות על אינתיפאדה הן שמועות בלבד, לא תפרוץ אינתיפאדה שלישית".

בני טוקר , כ"ח באייר תשע"א

בית ספר ערבי
בית ספר ערבי
צילום: פלאש 90

ועד ההורים המרכזי במועצה המקומית מעלה עירון שבוואדי ערה משבית את הלימודים בבתי הספר במחאה על ההחלטה של יו"ר הוועדה הקרואה, מיכאל אילוז, להפריט את התיכונים באזור ולהעבירם לרשת חינוך פרטית.

בראיון לערוץ 7 מסביר יו"ר ועד ההורים בתיכון סלאם, מוחמד אגברייה, כי לא יעלה על הדעת שאדם שאינו ראש מועצה אלא רק יו"ר ועדה קרואה זמנית יכריע על עתיד חינוך ילדי הכפרים הערביים, "אין לנו שום דבר נגד רשת פרטית, אבל מי שצריך לקבל החלטה כזאת זה רק ראש מועצה נבחר. אני פונה ליו"ר הוועדה ואומר לו, אנחנו מוכנים לעבוד ביחד ולהושיט יד כדי לפתח את מערכת החינוך, אבל מי שצריך לקבל החלטה על כך זה ראש מועצה נבחר".

לשאלת ערוץ 7 משיב אגברייה כי במערכת החינוך הערבית בבתי הספר בוואדי ערה אין חינוך לשנאת יהודים, "ביום העצמאות אין לנו לימודים ואנחנו מסבירים לילדים שזה יום עצמאות ליהודים, אין פה שום חינוך לשנאה. בפסח, ל"ג בעומר ויום כיפור הלימודים כסדרן. יום העצמאות מבחינתנו הוא יום עצמאות של היהודים במדינת ישראל ובאותו יום, הילדים שלנו לא הולכים לבתי הספר".

יו"ר ועד ההורים טוען שטוב יעשו מקבלי ההחלטות אם יבטלו את חוק הנכבה, "זה תלוי איזו ממשלה יש. עכשיו יש ממשלה שלא מרשה לנו לדבר על הנכבה. ואני רוצה לומר להם שככל שמנסים לסתום את הפה, ככה יותר מדברים".

הוא מכחיש את השמועות שמדברות על אינתיפאדה שלישית בקרב ערביי ישראל, "זאת שמועה שהתפרסמה וזה ממש לא נראה לי. לא יודע מי המציא את המושג אינתיפאדה שלישית. אנחנו מחנכים לדו קיום, אין חינוך לשנאה". מערכת החינוך במגזר הערבי מקנה ערכים לילדים. הילד אמנם רואה את הדברים דרך התקשורת והטלוויזיה אבל המורים אצלנו כן נותנים ערכים כפי שמצופה ממורים במדינה דמוקרטית".