אפשר להאמין גם באבולוציה וגם באלוקים?

ספר חדש מאת הרב ד"ר מיכאל אברהם מציע חשיבה מחודשת על הקשר בין אמונה בבורא לעולם לבין תיאוריות האבולוציה השונות.

תגיות: תרבות
יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , א' בסיון תשע"א

האם ניתן ליישב בין תורת האבולוציה לאמונה? האם מי שמאמין בקיומו של אלוקים נידון לנצח לכפור בממצאי המדע? האם ניאו-דרוויניסט הוא בהכרח גם אתיאיסט? הספר "אלוקים משחק בקוביות" מאת "ידיעות-ספרים" מציע מענה לשאלות האלה. מחבר הספר, הרב מיכאל אברהם, מנסה ליישב במקוריות ובתבונה בין האמונה באלוקים לבין תורת האבולוציה ומציג בפני קוראיו טענה חדשנית, שלפיה נקודות המוצא של שני הצדדים נכונות אבל מסקנותיהם מוטעות. "נראה שלא לנצח נצטרך לבחור בין שתי חלופות גרועות: להיות מאמינים-טיפשים או אתיאיסטים-חכמים" אומרים בהוצאת הספרים.

הספר נכתב כתגובה לספרו של דוקינס "יש אלוקים?",  הרב מיכאל אבהרם מציג ביקורת מדעית ופילוסופית מקיפה ונוקבת כנגד טיעוניו של דוקינס. הוא מנתק את הקשר הגורדי, המקובל על מרבית העוסקים בתחום, בין השאלות הפילוסופיות והתיאולוגיות על אודות אלוקים לבין השאלות המדעיות. "המסקנות העולות ממנו" מספרים לנו "עשויות להפתיע רבים מן הקוראים."

הרב מיכאל אברהם הוא ד"ר בפיזיקה עיונית. לאחר כמה שנות מחקר במכון ויצמן ובאוניברסיטת בר אילן, שימש ר"מ בישיבת ההסדר בירוחם. כיום מלמד במכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, חבר בקבוצת הלוגיקה התלמודית באוניברסיטה, ומלמד קורסים שונים בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, בבצלאל, במכללת קרית אונו ועוד. פרסם מאמרים וספרים רבים שעוסקים בפיזיקה, בלוגיקה ובפילוסופיה, בתלמוד הלכה ומשפט, ובעיקר בקשרים שבין כל התחומים הללו. ספרו שתי עגלות וכדור פורח – על יהדות ופוסטמודרניזם זכה בפרס שרת החינוך ליצירה יהודית, תשס"ד. ספריו הקודמים סללו את הקרקע ליצירה הפילוסופית המקיפה שהוא מציג היום: "אלוקים משחק בקוביה".