סורים במעבר הגבול בקוניטרה
סורים במעבר הגבול בקוניטרה דו"צ

מאות מפגינים סורים חצו את קו הגבול הבינלאומי בין ישראל לסוריה וכעת הם נעים לעבר גדרות הגבול אשר שופרו כלקח מאירועי הנכבה. המפגינים חצו את התעלה הראשונה ונעצרו לעת עתה בתעלה השניה.

חיילי צה"ל מגיבים בירי באוויר ובגז מדמיע על מנת למנוע את הגעת המפגינים אל הגדר ואל המוקשים שפרס צה"ל באזור בשבועות האחרונים. החיילים אף כורזים לעבר המפגינים הסורים אזהרה, לפיהם אם מישהו ינסה לעבור את הגדר הוא יהרג. בטלוויזיה הסורית מדווח על חמישה הרוגים ועשרה פצועים, חלקם במצב קשה, מאש כוחות צה"ל. דובר צה"ל טוען מנגד, כי בצד הסורים ישנם 12 פצועים בלבד ברמות פציעה שונות

למקום הגיעו שורה של כלי רכב ומיניבוסים אשר הביאו למקום את אותם מפגינים סורים מצידו השני של הגבול. מצידו הישראלי של קו הגבול ממתינים עשרות מתושבי הכפר מג'דל שמס, אשר מבקשים לקבל את פורצי הגדרות באם יצליחו לעבור.

אירוע נוסף אשר החל באיזור העיר הסורית הנטושה קוניטרה שבמרכז רמת הגולן נבלם בשעה זאת, לאחר שתנועתם של כמה עשרות מפגינים סורים לעבר הגדר נעצרה לאחר שחיילי צה"ל כרזו לעברם והזהירו אותם מחציית הגבול.

כוחות צה"ל בצפון נערכו באופן מתוגבר לאירועי "יום הנכסה" עליהם הכריזו הערבים בישראל, בשטחי יו"ש, ובמדינות הסמוכות דוגמת מצרים, לבנון וסוריה.

גדר הגבול שנפרצה מול מג'דל שמס ביום הנכבה תוקנה ונוספו לה קונצרטינות נוספות של תיל ובמקום אף הוטמנו מוקשים בקרקע. כוחות שונים הועמדו בכוננות באזורים סמוכים על מנת לקצר את זמן התגובה לאירועים העלולים להתפתח במקום.

החשש הגדול הוא מפני "שידור חוזר" של אירועי יום הנכבה, במהלכם נאלצו כוחות צה"ל לעשות שימוש בירי באש חיה על מנת לבלום חדירה מאסיבית של סורים לשטח ישראל באזור הכפר מג'דל שמס.

בצה"ל אומרים כי ייתכן שהצבא הסורי איבד שליטה ולכן אינו מפקח או אינו עוצר את המסתננים לכיוון שטח ישראל. לטענת גורם צבאי, "זוהי פרובוקציה מצד השלטון הסורי להסיט את האש מאירועי הדמים בסוריה בתקופה האחרונה".

עוד נמסר מצה"ל כי האירועים מתרחשים על פני מספר מוקדים כאשר במרחב קוניטרה מתרכזים כמה מאות אנשים ולכן צה"ל נאלץ לפעול שם בירי צלפים כנגד המסתננים.

גורם בכיר בצה"ל אמר לערוץ 7, "אנו פועלים באופן מאוד מדויק ועדיין לא הפעלנו את כל היכולות וסדרי הכוח שהכנו".

הפעילות בשטח נמשכת ולדברי הגורם לא מן הנמנע שהיא תימשך עוד בימים הקרובים.