הפגנה בגבול לבנון עם דגלי סוריה וחיזבאללה
הפגנה בגבול לבנון עם דגלי סוריה וחיזבאללה דובר צה"ל

בין מאות האזרחים אשר ניסו לפרוץ את גבולה הצפוני של ישראל ולהפר את ריבונותה, נמצאו גם פעילי ארגון הטרור חיזבאללה - כך עולה מתיעוד מיוחד של צלמי דובר צה"ל, ממהומות "יום הנכסה" אשר נערכו בראשית השבוע.

אתר האינטרנט של צה"ל מדווח כי על אף שצבא לבנון הכריז על הגבול בין המדינות כשטח צבאי סגור וניסה למנוע את הגעתם של המפגינים, הרי שבגבול עם סוריה הצליחו פעילי חיזבאללה לבלוט במסגרת ההפגנות הפרובוקטיביות. הימצאותם בשטח זכתה לתמיכתו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אשר נאם ממקום מחבואו ושיבח את המפגינים.

בהודעה קודמת שפרסם נסראללה, כפי שהתפרסמה בדו"ח של המרכז למידע ולמורשת המודיעין, חלק נסראללה שבחים למפגינים ואמר כי הם העניקו משמעות חדשה להפגנות נגד ישראל. "...שיבתכם לבתיכם, לשדותיכם, לאדמתכם ולמקומות הקדושים היא זכות, יעד ומטרה... שלמענה יוקדשו דם, חיים וקורבנות כבדים", אמר.

כזכור, ביום ראשון האחרון מנעו כוחות צה"ל ממאות סורים ניסיונות פרובוקטיביים חוזרים ונשנים לפריצת הגבול הבינלאומי עם ישראל. בהזדמנויות שונות יידו המפגינים אבנים ובקבוקי תבערה אל עבר כוחות הביטחון, אשר השיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות.  צה"ל הזהיר האזרחים מפני חדירה לשטח ישראל, בהטלת כרוזים ובכריזות תכופות בערבית ואף בוצע ירי באוויר להרחקה. כשחלק מהמפגינים ניסו בכל זאת לפרוץ את הגבול, בוצע לעברם ירי אל עבר פלג גופם התחתון.

בשעות אחר הצהריים, הושלכו בקבוקי תבערה על ידי מפגינים סורים לעבר כוחות צה"ל הבעירו שדה קוצים בשטח הסורי. ככל הנראה, כתוצאה משריפה זו, התפוצצו ארבעה מוקשים בצד הסורי של קוניטרה.

במקביל, כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות אל עבר כ-100 מפגינים אשר מנסים להפר את הריבונות הישראלית ולפרוץ את הגבול הבינלאומי עם סוריה, באזור מעבר קוניטרה. לאחר שהוזהרו על ידי הכוחות לבל יפרצו את הגבול ומשלא נענו לכך, בוצע ירי על עברם פלג גופם התחתון של כמה מהמפגינים. הכוחות משתמשים במקביל גם באמצעים לפיזור הפגנות. מוקדם יותר הבוקר פיזרו הכוחות כ-200 מפגינים נוספים שניסו לפרוץ את הגבול.