"הנהגה שמתנהגת כ'חפץ חשוד' - זה היחס אליה"

ד"ר דן שיפטן, מחבר הספר "פלסטינים בישראל: מאבקו של המיעוט הערבי במדינה היהודית", מנפץ בשיחה לרגל שבוע הספר את טענות הקיפוח.

תגיות: ספר ספרות
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"א

"הנהגה שמתנהגת כ'חפץ חשוד' - זה היחס אליה"-ערוץ 7
אילוסטרציה

ד"ר דן שיפטן, מחבר הספר "פלסטינים בישראל: מאבקו של המיעוט הערבי במדינה היהודית", מנפץ בשיחה לרגל שבוע הספר את טענות הקיפוח הנשמעות תדיר מפיהם של ערביי ישראל.

לטענת ד"ר שיפטן, עיקרם של העוני והנחשלות במגזר הערבי מרוכז בקרב המוסלמים, ואילו הערבים הנוצרים משכילים, ברמה בריאותית גבוהה, וברמה כלכלית גבוהה, ובפרמטרים לא מעטים מצבם טוב יותר מזה של האוכלוסיה היהודית.

"ברור שגם אם יש אפלייה מסויימת בתקציבים כלפי ערביי ישראל היא מקיפה את הנוצרים ואת המוסלמים בדיוק באותו אופן, ההבדל העיקרי בין הנוצרים למוסלמים הוא ההחלטה הפוליטית של המוסלמים לא להיות חלק מהקדמה ומהמודרנה", טוען ד"ר שיפטן.

ד"ר שיפטן מציין עוד, כי חשוב לדעת שערביי ישראל והנהגתם מעולם לא השלימו עם קיומה של ישות פוליטית יהודית במזרח התיכון, וכי למרות אמירות מסויימות הנשמעות לעיתים הנהגתם של ערביי ישראל מייצגת את העמדות הרווחות ברחוב הערבי ואשר שוללות לחלוטין את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

ד"ר שיפטן אף סבור, כי טענותיהם של הח"כים הערבים והאליטה הערבית נגד היחס לו הם זוכים מהחברה הישראלית הם בבחינת "זעקת הקוזק הנגזל". "כשההנהגה והאליטות מתנהגים כמו חפץ חשוד, לא פלא שהיחס אליהם מצידה של ההנהגה הישראלית הוא כמו לחפץ חשוד", אומר ד"ר שיפטן.