"שדכנות זה מקצוע - לא תחביב"

הרב הסופר יוסף אליהו, אשר יוביל בשנה הבאה קורס יחודי להכשרת שדכניות במכללה ירושלים, מאמין כי שדכנות צריך להיות מקצוע של ממש.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"א

הרב הסופר יוסף אליהו, אשר יוביל בשנה הבאה קורס יחודי להכשרת שדכניות במכללה ירושלים, מאמין כי שדכנות צריך להיות מקצוע של ממש, אשר תגמול כספי סביר בצידו.

הרב אליהו מספר, כי במשך השנים עסקו הוא ואשתו בשידוכים באופן ספוראדי, אולם לאחר שחיבר את הספר "סוד הנישואין", ובעקבותיו פרסם טור קבוע באחד מעלוני השבת, נחשף לבעיית הרווקות במלוא עוזה.

"ישבנו אשתי ואני וחשבנו, מדוע הבעיה גדולה כל כך והארגונים שעוסקים כיום בתחום מציגים אחוזי הצלחה נמוכים כל כך. המסקנה של שנינו היתה שהרבה מאוד שידוכים נופלים על היכרות מועטה מידי של השדכנים עם המשודכים, אשר נובעת בין השאר מחוסר זמן ומהעובדה שהשידוכים נעשים כבדרך אגב, לאחר שעות העבודה, דבר שלא מאפשר להקדיש להם את תשומת הלב הראויה", אומר הרב אליהו.

אלא שהקדשת זמן ניכר איננה אפשרית אם לא לוקחים את העניין וממקצעים אותו, וגם דואגים לתמורה הולמת למי שעוסק בעניין ומקדיש לו את השעות הטובות והערניות של היום. בעקבות התובנות הללו פנה הרב יוסף אליהו לרב מרדכי אליהו זצ"ל, שטח בפניו את המצוקה וקיבל את אישורו לפרטי התכנית, כולל הסכומים אותם ישלמו המשודכים הפוטנציאליים, בתחילת התהליך ובעת החתונה.

ואכן הרב אליהו מספר, כי "ברוך ה' התחלנו אשתי ואני לעסוק בעניין, ורק כעת סיימנו שיחה של שעתיים וחצי עם בחורה שפנתה אלינו, שיחה מעמיקה שבמהלכה אפשר לעמוד ולהבין מי הבחורה, באיזה מקום היא נמצאת מכל הבחינות, ועל פי זה לנסות ולהציע לה רק הצעות רלוונטיות ולא להתיש אותה בפגישות סרק חסרות טעם".

הרב אליהו מציין, כי בעקבות הצלחתם כזוג, יחד עם שדכניות נוספות הפועלות איתם, פנתה אליהם המכללה בירושלים על מנת לעסוק בנושא הזה בתשלום ערב אחד בשבוע במסגרת המכללה, ואכן הם והשדכניות הקשורות איתם רואים ברכה בעמלם.

בעקבות ההצלחה הוחלט במכללה לפתוח קורס יחודי לשדכניות בשנת הלימודים הבאה, אשר בא להכשיר נשים אשר יש להן חוש לנושא, ומעוניינות להפוך את העניין למקצוע, אשר לטובתו מנצלים את שעות הבוקר לפני שהילדים מגיעים ממוסדות החינוך ולעסוק בשידוכים בצורה מקצועית.

הרב אליהו מציין, כי במהלך הקורס ינתן למשתתפות רקע תיאורטי עשיר לצידם של לימודים והתנסות מעשיים.