הליקוי המלא והארוך

ליקוי ירח יתרחש בלילה שבין רביעי לחמישי. הליקוי יהיה מלא וארוך ממה שאנחנו רגילים לראות בליקויים. הרב שי ואלטר מסביר.

ישי קרוב , י"ב בסיון תשע"א

הליקוי המלא והארוך  -ערוץ 7
ליקוי ירח. ארכיון
פלאש 90

ליקוי לבנה מלא וארוך, יתרחש בלילה שבין יום רביעי לחמישי. בראיון לערוץ 7 סיפר ראש המכון ללימודי קידוש החודש ע"ש דרייזין בישיבת כרם ביבנה, הרב שי ואלטר, על המיוחדות שבליקוי הצפוי, "יש לנו ליקוי ירח מלא וארוך. אורך הליקוי המלא יהיה למעלה מ-100 דקות".

"ליקוי ירח היא תופעה המתרחשת מדי פעם אך לא בכל חודש מכיון שהמסלול של הירח וכדור הארץ נטוי בזוית של 5 מעלות ורק פעמיים בחודש הירח חותך את המישור בו כדור הארץ מקיף את השמש. כאשר הירח נמצא בין  כדור הארץ לשמש אז מתרחש ליקוי חמה וכשכדור הארץ נמצא בין השמש והירח בקו אחד, אז מתרחש ליקוי ירח מלא וזה מה שקורה הפעם".

הרב ואלטר ציין כי ניתן לדעת מראש לשנים רבות מתי יהיה ליקוי, "יש מחזוריות של 18.6 שנים ולכן ניתן לחשב מתי יתקיים ליקוי ירח או ליקוי חמה".

"כדור הארץ מטיל צל לחלל. כאשר הירח נמצא מעל או מתחת הצל, אזי לא מתרחש ליקוי כלל, אך כשהירח נכנס לחצי הצל, מתרחש ליקוי ירח וכאשר כל הכדור נמצא בצל מתרחש ליקוי מלא".

תרשים מהלך הליקוי ושלביו הרב שמואל כליפא. מודיעין עילית

עוד הסביר מדוע הפעם הליקוי ארוך מהרגיל, "בזמן הליקוי הנוכחי, הירח לא עובר למעלה או למטה אלא סמוך מאוד למרכז חרוט הצל המלא של כדור הארץ ולכן הליקוי מתרחש זמן רב".

המכון ללימודי קידוש החודש, יערוך כנס מיוחד בליל הליקוי. בכנס יועברו הרצאות בנושא הליקויים, "אנחנו פותחים את המכון באותו לילה, להרצאות בנושא 'ליקויי מאורות בהלכה ובאגדה' ולאחר מכן נצפה לעבר הליקוי. אנחנו לוקחים את הפן התורני ויוצקים אותו לתוך המאורע האסטרונומי הזה - איך ממבט תורני מביטים על נפלאות ה'", הסביר הרב ואלטר.

המאורע ללא תשלום אך בהרשמה מראש במספר 08-8566560.