"להגביר שיתוף הפעולה בין התקשורת למדע"

בארבעה שבועות ב-2010 התפרסמו בממוצע 0.76 ידיעות מדע ליום ב"הארץ", "מעריב" ו"ידיעות אחרונות", לעומת 3.72 ידיעות לפני 13 שנה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תשע"א

רות ארנון עם רובוט
רות ארנון עם רובוט
צילום: ששון תירם

בארבעה שבועות ב-2010 התפרסמו בממוצע 0.76 ידיעות מדע ליום בעיתונים "הארץ", "מעריב" ו"ידיעות אחרונות", לעומת 3.72 ידיעות ליום במחקר דומה שעשה חנן גולן בעיתונים האלה לפני 13 שנים, כך עולה ממחקר שערך העיתונאי איתי נבו מ"קול ישראל" והוצג בכינוס לתקשורת ומדע שנערך בסוף השבוע בבית האקדמיה הישראלית למדעים בירושלים.

בסה"כ עולה מן הנתונים ירידה של כ-80% בהיקף של סיקור המדע בשלושת העיתונים. אפשר שהמגמה הזו עולה בקנה אחד עם הירידה החדה בהיקף הסיקור המדעי של העיתונות הכללית בארה"ב במהלך שני העשורים האחרונים. עוד עולה מן המחקר כי סיקור המדע קיים גם בעיתונות החרדית. העיתון "יתד נאמן" פרסם בתקופת המחקר שש ידיעות מדע בעמודי החדשות שלו, רק אחת פחות "מ"ידיעות אחרונות". מתוך שש ידיעות מדע שהגיעו לעמוד הראשון של העיתון – ארבע  היו בעיתונים "המודיע" ו"יתד נאמן" ורק שתיים בעיתונים חילוניים ("הארץ", ו"מעריב").
 
נושאי הסיקור מעניינים אף הם. מתוך 54 ידיעות בעמודי החדשות 14 עסקו בטילים ובלוויינים, 11 ידיעות עסקו במחקר רפואי, 7 ידיעות בחקר החלל, 7 בארכיאולוגיה, ו-4  בתחומים אחרים בפיסיקה, שלוש מדיניות במדע ובמינויים ועוד 8 ידיעות בנושאים כלליים יותר.

הכינוס השלישי לתקשורת המדע בישראל התקיים בסוף השבוע בבית האקדמיה למדעים בירושלים בהשתתפות 200 חוקרי מדע ותקשורת, עיתונאים, עורכים, דוברי המוסדות האקדמיים, אנשי חינוך ועוד. הכינוס בחן את מקומו של המדע בשיח הציבורי בארץ במטרה להביא לשדרוגו. את סדרת הכנסים יוזמות ומארגנות ד"ר איילת ברעם –צברי מהמחלקה להוראת המדעים בטכניון ואביטל בר, דוברת ומנהלת קשרי ציבור באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. את הכינוס חתם מפגש עם חבר האקדמיה, חתן פרס נובל פרופ' אהרן צ'חנובר והסופר מאיר שלו ועורך דה-מרקר, גיא רולניק. 

נשיאת האקדמיה, רות ארנון  הדגישה כי התאוצה שצובר תחום תקשורת המדע  מקורו בחשיבות שהמערכת האקדמית מייחסת לקשר עם הציבור. ארנון מדגישה כי התקשורת היא מקור המידע המרכזי של הציבור לחדשות בנושאי מדע וטכנולוגיה וכי לתקשורת יש השפעה מכרעת על עיצוב הדימוי של מדע, מדעניות ומדענים בחברה. דעת הקהל וידיעותיו על המדע משפיעות על קבלת החלטות ברמה האישית והלאומית.

ארנון קראה לנציגי התקשורת הישראלית ולמדענים לחזק את הדיאלוג ושיתוף הפעולה ביניהם ולפרסם יותר מידע לציבור באופן אמין ומקצועי.