חיילות. אילוסטרציה
חיילות. אילוסטרציהחגי הוברמן

האלוף אבי זמיר, ראש אגף כוח אדם בצה"ל (אכ"א) היוצא, מזהיר מפני כרסום במודל צבא העם וטוען כי שליש מהצעירות המקבלות פטור משירות צבאי מטעמי דת עושות זאת הודות לתצהיר שקרי.

"פחות מ-50% מהחברה הישראלית בגילאי הגיוס נמצאים בסדר הכוחות של צה"ל, מתוכם 20% עושים מילואים", אמר זמיר במושב תחת הכותרת "מתגייסים במודל אחר" בפורום קיסריה. "בשירות המילואים אין כבר צבא העם", הוסיף.

"אנחנו מלמדים את הנוער לשקר לשלטון, אנחנו מלמדים את הבנות להצהיר שהן דתיות, 35% מהן מצהירות דת ולפחות בשליש מהמקרים מדובר שקר מוחלט", אמר.

לדבריו, "בעיה דמוגרפית" מאיימת על מודל צבא העם – להערכתו, אם לא תיעצר המגמה הנוכחית, בתוך פחות מעשור צפויים לשרת בצה"ל פחות מחצי מהצעירים בגיל גיוס.

"הנושא הכי מרכזי שיש בשירות החובה, והסיכון הכי גדול, שעשוי להביא לקריסת המודל הקיים ב-2020 צפונה, זה הנושא הדמוגרפי – בערך בשנת 2015, 30% מכיתות א' יהיו חרדים. אם היום 25% מהגברים לא מתגייסים, 13% על בסיס 'תורתו אומנותו', עד 2020 20% מהגברים לא יתגייסו על בסיס זה", אמר.

לדבריו, בשנת 2020 29% מבני ה-18 יהיו בני המגזר הערבי, 20% יהיו חרדים, ו-5-6% ישהו בחו"ל ולכן לא יהיו חייבים בגיוס. בנוסף, שיעור של כ-15% מכלל המתגייסים לא יסיימו שירות מלא.

"ב-2020, חמישים או שישים אחוז מחייבי הגיוס לא יתגייסו או לא יסיימו שירות של שלוש שנים", ניבא. "בשנת 2020 – אנחנו נהיה פחות 15 אלף חיילים ביחס ל-2005", הוסיף.

על הטענה שבצה"ל יכולים לגייס כוח אדם איכותי ממקורות אחרים אמר זמיר, כי "אנחנו עושים מאמצים, אבל ללא הצלחה של ממש – וכשכן, זה בעיקר לתפקידי מינהלה ונגדים. הסיכוי לגייס חיילי חובה לשירות קבע ושיישארו לוחמים שואף לאפס – לא הצענו להם 50 אלף שקל, אבל גם בשכר שאנחנו הסכמנו לתת לא מדובר במצב סביר".