ריקודגלים ברחובות העיר העתיקה בירושלים
ריקודגלים ברחובות העיר העתיקה בירושלים הלל מאיר

ד"ר אייל ניר, המרצה מאונ' בן גוריון אשר קרא בעמוד הפייסבוק שלו "לשבור מפרקות" למפגיני ימין, פרסם התנצלות בעמוד הפייסבוק בה הוא חוזר בו מדבריו הבוטים.

בהודעתו כתב ד"ר ניר:

"לפני כשבועיים צפיתי בסרטון וידאו (ראו מצורף) בו ניראה המון מוסת צועד בלב השכונות הפלסטיניות בירושלים, צועק "מוות לערבים", "מוות לשמאלנים", "איטבח-אל-ערב", "מוחמד מת", "תקשיבו טוב יא ערבים, אנחנו סולחות לא רוצים, והפזמון תמיד יושר, שיישרף לכם הכפר", "הוא לא נביא, בסה"כ עוד ערבי, יש לו שפם עם פרעושים..." ותוקף באלימות פיזית פעילי שמאל שנכחו במקום. הגבתי מיד ובאופן אימפולסיבי - רשמתי בעמוד הפייסבוק הפרטי שלי שצריך "לשבור את המפרקת" לפורעים. טעיתי, זו הייתה התבטאות שגויה. אני מחויב לעקרון האי-אלימות וסבור כי מאבקים יש לנהל בדרכי שלום נחושות. סערת הרגשות שאחזה בי לנוכח הסרטון המזעזע היא שהובילה להתבטאות החורגת מעקרונותיי. אני מתכוון להמשיך להיאבק בגזענות ובפאשיזם הגואה, תוך הקפדה שלא לספק עילות מיותרות לאלה הרוצים להחליש את המאבק. נראה כי כמה עובדות מהותיות נשכחו על-ידי רבים מן העוסקים בפרשייה זו: (1) הצעדה נערכה בחסות כלכלית של עיריית ירושלים ובתמיכת הממשלה, (2) רשויות אלה טרם התנערו מהפורעים, לא כל שכן נקטו נגדם צעדים ממשיים כלשהם, (3) פורעים שתקפו פעילים ותושבים פלסטינים לא נעצרו ע"י הרשויות למרות שבידי המשטרה תיעוד של התקיפות".

את ההתנצלות פרסם ניר בעקבות ההד התקשורתי שקיבלה ההודעה שפרסם ד"ר ניר בפרופיל הפייסבוק שלו, בה קרא לחבריו לבוא ולעזור "לשבור את המפרקת" לצועדים בתהלוכת ריקוד הדגלים פעילי ימין, המנופפים בדגלי ישראל מול מסגד שייח ג'ראח."אני קורא לעולם לבוא לעזור לשבור לנבלות האלה את המפרקת", כתב ד"ר ניר. את פעילי הימין תיאר כ"כנופיות הבנדיטים השורצות בארצנו".

בסוף השבוע האחרון נחשפו בעיתון "מקור ראשון" ציטוטים נוספים של ד"ר ניר, אשר שופכים אור על דעותיו ומחשבותיו, "אני מגנה את כל הפסיכופטים ששולחים את ילדיהם לשבת על אדמה שדודה בלב שטח כבוש התפוס בדיני מלחמה וכיבוש. ישראלי שלא קורא לפנות את ההורים המסכנים את ילדיהם עובר  על לא תעמוד על דם רעיך. העובדה שישראלים רבים לא מגנים את ההתנחלות הזאת ועוד תומכים בה מעידה שישראלים רבים מעדיפים התפשטות טריטוריאלית על פני חיי ילדיהם. כך גם לגבי ילדי איתמר הנרצחים. בשביל רבים בישראל זו הזדמנות לרקוד על הדם ולגזול עוד אדמות. מהילדים לא אכפת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו