"מרגש לראות חברי פרלמנט בעד ישראל"

הרב אברהם טורצקי מיוזמי כנס מרכז רבני אירופה בבריסל  סיפר לערוץ 7 לאחר הביקור בפרלמנט, "כשעומדים כאן בלב ליבה של אירופה בבריסל, ורואים חברי פרלמנט לא יהודים והם אומרים שהם בעד תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל ,אין מרגש מזה".

"היו כאן רבנים שחוו את השואה ששמעו אותם והזילו דמעה, אין ספק שלמרכז רבני אירופה יש חלק גדול בהסברה של מדינת ישראל ואהבת הם היהודי, לצערי מה שחברי פרלמנט מבינים יש עדין אנשים בישראל שלא מבינים", הוסיף.

מאות רבנים השתתפו בכנס מיוחד בבריסל לציון עשור לארגון מרכז רבני אירופה. במהלך הכנס הועלו מגוון נושאים בהם מתעניינים מאות רבני המרכז במהלך השנה. בליל אמש התקיים מושב חגיגי בפרלמנט האירופי במעמד ראשי האיחוד האירופאי ובהשתתפות הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר והשר לענייני דת הרב יעקב מרגי.

את מושב הפתיחה שעסק בנושאי בתי עלמין יהודיים באירופה ודן בשאלות הנוגעות לקבורה יהודית, הנחה הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, שציין את תפקידו של הארגון בסיוע לרבני קהילות מרוחקות במדינות אירופה.

בראש המושב עמד הרב עזריאל חייקין, חבר מועצת רבני אירופה ומלפנים רבה הראשי של אוקראינה. הוא גולל את ראשיתו והקמתו של הארגון לפני עשר שנים בבריסל ע"י קומץ רבנים שזיהו את הצורך במתן מענה לרבנים צעירים מקהילות אירופה, החל מאספקת תשמישי קדושה ושירותי דת ועד לעזרה מקצועית במתן חוות דעת הלכתיות במקרים מורכבים. הוא הביע התרגשות נוכח המראה המלבב של השתתפות מלאה ומרשימה של כלל רבני אירופה מכל החוגים והעדות.

הרב יחיא טובול רב ואב"ד ליאון וחבר מועצת רבני אירופה, השמיע שיעור תורני מקיף בסוגיית קבורת נכרים בבתי קברות יהודיים ודן בשאלות לגבי ספק יהודים.

הרב עקב רוז'ה, רב ארגון זק"א וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל הרצה בנושא קבורה בקומות ובשאלת חיוב הקבורה – מדאורייתא או מדרבנן. הוא ריתק את המשתתפים וליוה את דבריו במצגת הממחישה את סוגי הקבורה השונים.

המושב השני עסק בענייני רפואה והלכה. בראש המושב עמד הרב יצחק ניאזוב, רבה הספרדי של וינה וחבר מועצת רבני אירופה. את המשא ההלכתי המרכזי השמיע הרה"ג שמואל אליעזר שטרן, דומ"ץ בית דין זכרון מאיר של מרן הגר"ש וואזנר ורב מערב בני ברק. במהלך שיעורו התפתח סיפוזיון רב משתתפים שעסק בשאלות אקטואליות ועדכניות בתחומי הרפואה לאור ההלכה. במושב השתתף גם הרב ד"ר מרדכי הלפרין בנושא השתלת איברים והרפואה המודרנית בראי ההלכה.

לקראת ערב עזבו מאות המשתתפים את מלון Marivaux אל בניין הפרלמנט האירופי, שקיים לראשונה ישיבה חגיגית לציון עשור למרכז רבני אירופה וכן דיון מיוחד בנושא "רב תרבותיות במאה ה-21. במעמד עליו פרש חסותו נשיא הפרלמנט האירופי מר ג'רזי בוזיק - השתתפו יותר מ-100 רבנים, ראשי האיחוד האירופאי, חברי פרלמנט ושגרירי מדינות, וכן אורחים רמי מעלה בראשות הרה"ג יונה מצגר הרה"ר לישראל והשר לענייני דת הרב יעקב מרגי.

התרגשות ותכונה רבה הייתה בפרלמנט כאשר לראשונה החלו בכתיבת ספר תורה בבניין הפרלמנט להצלחתם ולזכותם של מאות רבני אירופה.

מאוחר יותר התקיים ערב הוקרה לרבני אירופה, בו נערך טקס הענקת פרס המפעל  האירופאי לספרות תורנית על-ידי יו"ר ועדת הפרס הרה"ג יעקב דוד שמאהל, חבר מועצת רבני אירופה ודיין ק"ק שומרי הדת באנטוורפן. כמו"כ, נשאו דברי ברכה הרה"ר הרה"ג יונה מצגר, הרה"ג דוד משה ליברמן והשר הרב יעקב מרגי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו