שמחון ומנכל"י החברות
שמחון ומנכל"י החברותששון תירם

שר התמ"ת שלום שמחון כינס היום (רביעי) את מנהלי המחלבות הגדולות, יצרני החלב ומנהלי רשתות השיווק בכדי למצוא פתרון מהותי לבעיית מחירי מוצרי החלב.

טרם הפגישה ציין השר, "בכוונתי למצוא פתרון מיידי למחיר הקוטג' אך במקביל נבצע בדיקה מעמיקה ויסודית בשיתוף עם משרדי האוצר והחקלאות לטווח הארוך. אנחנו נכונים לבצע מהפיכה בכל מקום בו יתגלה כשל שוק הנובע מריכוזיות, העדר תחרות מספקת או פערי תיווך. יתכן כי הגיעה העת לבצע מהפיכה שתגדיל את כוח הקנייה של הציבור".

בין משתתפי הכינוס היו מנכ"ל תנובה - אריק שור, מנכ"ל שטראוס - גדי לסין, מנכ"ל טרה - רוני קובורובסקי, מנכ"ל גד - שלומי אלפייה, סמנכ"ל שופרסל - ריצ'י הנטר, מנכ"ל הריבוע הכחול - זאב וורמברנד, מנכ"ל שיווק השקמה - רמי לוי, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים כלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים - שרגא ברוש ושייקה דרורי ממועצת החלב.

הדיונים בראשות שר התמ"ת נערכו לאחר שהתקיים בבוקר דיון ראשון של הצוות המקצועי הבינמשרדי של משרדי האוצר, החקלאות והתמ"ת בהובלתו של מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי. הצוות דן בעליית המחירים של מוצרי החלב. בישיבה נכחו גם הממונה על ההגבלים העסקיים, דויד גילה ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

חברי הצוות הסכימו כי בכדי לגבש פתרון יסודי ומהותי לבעיה נדרשת עבודה מעמיקה אשר תבחן את שלושת המרכיבים של שרשרת הערך בתחום מוצרי החלב: הייצור, המחלבות ורשתות השיווק.

הצוות הונחה לבחון את כל ההיבטים של הסוגיה ובכללן סוגיית הייבוא, החזרת פיקוח על המחירים, תחרות, ריכוזיות ופערי תיווך. עד להשלמת הבדיקות היסודיות כדי למצוא פתרונות בטווח הארוך, הונחה הצוות המקצועי לגבש בתוך שבוע המלצות ביניים לפתרון בעיית המחירים.

מהדיון עלה כי יתכן שמקור העלייה במחירים נובע מריכוזיות ופערי תיווך. הצוות יבדוק את הדברים לעומק.

"אנחנו שומעים את הציבור. אנחנו מבינים שהקוטג' הוא דוגמא וסימפטום למחלה עמוקה יותר במשק, עלינו לטפל בה ביסודיות, זאת במקביל למציאת פתרון ביניים מיידי, אנחנו לא מעוניינים בפתרון שיביא להוזלת הקוטג',מחד, אך ייקר מוצרים אחרים מאידך. דרוש פתרון אמיתי", סיכם שמחון.