ועידת הנשיא
ועידת הנשיא צילום: פלאש 90

יועצו של נשיא ארה"ב, דניס רוס, דיבר היום בפני משתתפי ועידת הנשיא השלישית 'פונים אל מחר'. רוס פתח את דבריו בדברי ברכה לנשיא שמעון פרס שמסר לו נשיא ארה"ב ברק אובמה שכינה את פרס מנהיג אמיץ המעצב את העתיד. לאחר מכן התיחס רוס לשינויים באזור ואמר כי הוא מודע לדאגה בישראל באשר להתפתחויות האחרונות, "אנחנו נמצאים בנקודה יוצאת דופן בזמן, מה שנחשב לבלתי אפשרי מתרחש לנגד עיננו. אנשי האזור, בטוניס, בקהיר, בדמשק ובבנגזי דורשים בקולם לעצב את העתיד. הם עייפים מלהישאר מאחור".

רוס התייחס לדיכוי האלים של אסד וקדאפי ואמר כי "המשטרים מפנים את הרובים שלהם כלפי אנשיהם". עוד הוסיף כי קדאפי איבד את הלגיטימיות שלו ועליו ללכת.

בהתיחסו לנשיא אסד אמר רוס כי "בסיוע איראני מדכא אסד בברוטאליות את האנשים שקוראים לחופש ולרפורמה. ולמרות הכוח שמופנה כלפיהם הם ממשיכים לדרוש את זכויותיהם. ארה"ב", אמר רוס, "מתכוונת להטיל סנקציות קשות נגד אסד וכי הברירה הניצבת בפניו היא לסיים את האלימות ולפתוח ברפורמות או לפנות את הדרך".

באשר לתהליך השלום הישראלי-פלשתינאי אמר רוס כי כמי שעסק בנושא שנים רבות הוא מבין את הדחף לא לקחת סיכון ולחכות ולראות מה תהיינה ההתפתחויות באזור. אבל "ברגע זה" אמר רוס, "הסיכון הגדול ביותר יהיה לשבת בצד ולא לעשות כלום".

עוד אמר רוס כי כדי לעצור את מצעד הדה לגיטימציה נגד ישראל צריך לחזור למשא ומתן: "כפי שאמר הנשיא אובמה, הצדדים עצמם הם אלה שיחליטו על הגבולות, שיהיו מבוססים על קווי 1967 עם תיקוני גבול, כתוצאה מההתפתחויות בשטח שקרו ב-44 שנים האחרונות. לא ארה"ב ולא אף גורם יוכל לכפות על הצדדים את ההסדר, זה תלוי בהם". 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו