ההזדמנות האחרונה לשיגור מעבורת חלל אמריקאית לחלל נקבעה ליום ו' הבא, ה-08/07/2011. המעבורת אטלנטיס זכתה בכבוד להיות הסוגרת של 30 שנות תכנית מעבורות החלל אמריקאית, והיא תמריא ב-11:26, שעון מקומי בקליפורניה. כך מדווחת רשת BBC.

מאות אלפי אנשים צפויים להגיע לרחבת השיגור, הרחובות והחופים סביב מרכז החלל קנדי, כולם מעוניינים לראות פיסת היסטוריה קטנה.

תאריך השיגור נקבע על ידי סוכנות החלל האמריקאית כבר ביום שלישי, לאחר שהם סיימו לעבור על כל ההכנות למשימה. דלק הוחלף בכל רכבי החלל, והמנוע של אחד מכלי הרכב העיקריים במשימה תוקן.

הדחייה הקודמת והארוכה של המשימה הייתה עקב משימת סדקים במבנה המעבורת, אך בדיקות קפדניות הראו כי אין חשש לדאגה.

ארבע אסטרונאוטים יהיו על האטלנטיס, מתוכם- אישה אחת. משימתם תארך כ-12 ימים, והיא כלול עצירה בתחנת החלל הבינלאומית- לשם יובילו ציוד במשקל 3.5 טון.

בדרך כלל ישנם שישה או שבעה אנשי צוות על המעבורות, אך במשימה זו קוצצו מספר האנשים מכיוון שאין מעבורת חלל נוספת שיכולה להישלח לחלל במידה ולמעבורת זו יקרה משהו. במידה ותחול תקלה דומה לזו שהתרחשה על המעבורת "קולומביה" ב-2003, כל האסטרונאוטים ימצאו מקלט בתחנת החלל הבינלאומית, וישובו לכדור הארץ רק עם מעבורת החלל הרוסית הסויוז, שאמורה להגיע לתחנת החלל הבינלאומית בעוד כעשרה חודשים.

מדובר על שיגור החללית ה-135 במספר, כאשר 33 שיגורים מתוכם היו של האטלנטיס. בסך הכל הגיעו לחלל עד כה 355 יחידים, שטסו 852 פעמים ב-135 משימות מאז 12/04/1981.