שדולה חדשה למען הגיור

שדולה חדשה הוקמה בכנסת - השדולה למען הגיור.

השדולה תפעל במשותף עם פורום רחב של ארגונים אזרחיים שפועלים בשטח לקידום פתרון הבעיה. בראש השדולה עומד חבר הכנסת ד"ר נחמן שי ואת הצד המקצועי ירכז המכון הישראלי לדמוקרטיה שהתגייס למשימה זו. השדולה תפעל למציאת הדרכים להקל על הליכי הגיור כדי להוביל להעברת תקציבים ממשלתיים למוסדות הגיור; למינוי דיינים; ולשינוי חקיקתי נדרש. כדי להצליח במימוש יעדים אלו, מעוניינת השדולה להקל על תהליך הגיור הן בהיבטים הפרוצדוראליים והן בהיבטים המהותיים כמובן, על פי פסיקת הלכה של המוסמכים לכך

בכנס הפתיחה אמר ח"כ שי, כי "אני שמח לחנוך את השדולה, אני לא מתיימר להגיד שהשדולה תסיים את בעיית הגיור אך אני מקווה שהשדולה תקדם את הגיור, החזון על ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית מחייב שידוד מערכות והתמקדות בקבוצה שבה המעבר ליהדות הוא הקצר והמהיר ביותר. זהו מאמץ לאומי בעל חשיבות ממדרגה ראשונה".".

פרופ' ידידה שטרן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמר בכנס השדולה למען הגיור, כי "זו טרגדיה שנושא הגיור נמצא בידי הציונות הדתית. אני סבור שנושא הגיור הוא של כלל הציבור. אם לא נטפל בנושא זה לא יהיו 2 מדינות לשני עמים אלא ל-3 עמים". שטרן הוסיף, כי "אם לא נטפל בגיור אנשים יהפכו ליהודים ללא תהליך גיור יהודי - הדבר יביא לטגדיה של כלל עם ישראל".

ח"כ הרב חיים אמסלם שנכח בכנס השקת השדולה למען הגיור, כי "מדובר בפצצה מתקתקת - אם לא נפתור את בעיית הגיור. לצערי במפגשים שלי עם הציבור החרדי התברר כי הוא לא יכול להוביל ולפרוץ דרך בנושא הגיור".
לדבריו, "הבעיה הולכת ומתעצמת, אנשים שבאמת רוצים להתגייר ולהיות יהודים - הרימו ידיים. דרוש פתרון אמיתי רק מתוך ההלכה, תוך גישה מקרבת. בבחירות הבאות - הדגל של המפלגה שלנו יהיה נושא הגיור".

ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) אמרה כי "עצוב מאוד שלאחר 20 שנות עליה יש צורך בהקמת שדולה. אם לא נפתור את בעיית הגיור נגדל פה אנטישמים, חצי מדינה לא תתחתן ותדבר עם החצי השני והדבר הזה יגיע".

"מי שנולד כאן ואין לא ארץ אחרת חייב להיות ישראלי - יהודי", הוסיפה אבסדזה.