מבצע חתונה
מבצע חתונהספריית בית אל

בימים אלה אני מציין 41 שנה ל"מבצע" חתונה" - ניסיון חטיפת מטוס רוסי במטרה לפרוץ את ה"מסך הברזל".

גאל באיקר הוצא ספר באנגלית "כאשר הם יבואו, לא נהיה כבר כאן" על מאבק לפתיחת שערי עלייה שך ברה"מ. בספרו שזכה לפרס "ספר השנה", הוא מודה ש"מבצע חתונה" היה לנקודת מפנה של המאבק . הוא גם מוכיח שהתנועה למען ששחרור יהודים מברה"מ היה גורם מרכזי בהתמוטטות "אימפריה הרשע". בספרו הוא מרבה לצטט קטעים מספרי, "מבצע חתונה".

ספר "מבצע חתונה" מוכר לציבור ישראלי - לפני 25 שנה הוא יצא לאור בראשונה ולציון 40 שנה למעצרנו בשדה התעופה בסנקט פטרבורג, קיבלתי טלפון בלתי צפוי מ... ראש לאומנים רוסיים, ולדיסלב קראבנוב, "קראתי את ספרך 'מבצע חתונה'(ברוסית) והוא עשה עלי רושם רב", אמר והוסיף, "במיוחד נגע בליבי היחס שלך לרוסים שאתה מספר עליהם - אתה לא שונא אותם וההפך, מגלה אמפטיה. אתה מוכן להתראיין ברדיו שלנו במוסקבה?" הסכמתי ולאחר כמה ימים התרחש הראיון במשך שעה. הנושא שעניין אותו באמת – מה היא הציונות.

"אתה מבין", אמר לי קראבנוב, "ממשלת רוסיה מנהלת פרופגנדה שציונות היא עוינת לרוסיה, אפילו האויב הראשי. ואני מזמן הגעתי למסקנה, שלציונות אין שום עניין בעם רוסי. עכשיו , כאשר קראתי את סיפרך השתכנעתי לחלוטין, שציונות – זאת תנועה שחרור של היהודים שרוצים לבנות מדינה משל עצמם. אין לכם שום עניין על ברוסיה".

אחרי הראיון איתי החל קראבנוב לקבל שיחות טלפון ממאזינים. אחת מהן במיוחד זכורה לי - "עכשין אני מבין", אמר לו אחד מאזינים, "שאתה עצמך 'ז'יד'. אבל ראש ארגון לאומניים רוסיים לא נתן לו להמשיך - "אני רואה חביבי שהינך עדיין מורעל בפרופגנדה סובייטית. הינה שמענו את יוסף מנדלביץ' - הוא אדם ישר ואמיתי, סבל על אמונתו במחנות ה'גולאג'. והוא הוכיח לנו שאין לציונות שום עניין ברוסיה. ובכן שמחתי, שהספר שלי ממשיך לעשות נפשות".

השבוע יצאה מהדורה מחודשת של "מבצע חתונה" בעברית בהוצאת "בית אל" וכעת עמלים להוציא את הספר גם באנגלית.