אפשר להתחתן, מועסקת בעלי שיח
אפשר להתחתן, מועסקת בעלי שיח

בשבוע שעבר התקיים בת"א הכנס השביעי הדו שנתי של האגף לטיפול באדם עם פיגור שכלי. במשך יומיים עלו ובאו מומחים ישראלים בשלל תחומים הנושקים לעולמו של בעל הצרכים המיוחדים, בעלי פיגור ומסתגלי חיים. הכותרת שעליה נסב הכנס הייתה "שונה זה שווה?!" .

הרצון של החברה והרשויות בישראל גדול וראוי לשבח, אולם מתברר שבניגוד להצגת תיאוריות ותובנות מוצלחות, ככל שיהיו, הרי שארגון עלי שיח, הציג "משהו" מעשי. בעוד שרבים מאנשי המקצוע מתלבטים מה נכון, מה מתאים ואת מה ניתן לאפשר, בשטח מתרחשת מהפיכה רצינית. המצגת שהוקרנה בפני אנשי המקצוע הסבירה את הבעייתיות ופירטה את הפתרונות, שזכו אגב, לברכת גדולי התורה.

אנשי עלי שיח מקיימים כבר חמש שנים מחקר סביב הסיכון והסיכוי של בעלי צרכים מיוחדים להינשא. בתום בדיקה עם חוקרים בארץ ובעולם והתייעצות עם גדולי הפוסקים שבדור, הרים הארגון את הכפפה, הלכה למעשה, וסיפק מענה באמצעות הכשרה וליווי מקצועי של זוגות עם צרכים מיוחדים. התגובות החמות בכנס, והתשואות הרבות שקיבלו עובדי הארגון מאנשי המקצוע והאקדמיה מלמדים שכשמתאמצים למצוא פתרון – הוא נמצא. נציגי הממשלה הבטיחו כי יצרפו את נציגי הדיירים לוועדות שונות במשרד הרווחה, למשל, בוועדה לקידום נושא מערך הזוגות הנישאים, וועדת הבטיחות של הרכבת הקלה ועוד.

בארגון עלי שיח מביעים סיפוק מהעובדה שגופים בישראל ובעולם מבקשים ללמוד את השיטה שפותחה בעמל רב.