אתרים יהודיים בברלין

אתרים יהודים רבים בעיר בבירת גרמניה. וגם בית הספר הדתי בגרמניה, בבית ששרת את גבלס.

תגיות: בעולם
קובי פינקלר - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"א

הדרך המובילה לבית הספר הדתי בגרמניה, בעיר  הבירה ברלין, עוברת בתוך  מרחבים ירוקים.

קולות של תינוקות של בית רבן , הקוראים "מה טובו אהליך יעקב" נשמעים ברקע. מטרים ספורים מגינת המשחקים של ילדי הגן, ניצב עד היום  סימלה של המפלגה הנאצית, פסל של נשר.

כמה סמלי הוא הדבר. הרב דוד גבירץ, מנהלו היהודי של בית הספר מטעם חב"ד, עובר בין הכיתות ומספר את סיפורם של התלמידים השונים " הנה, הגיע אליי ילד עם חבילת ממתקים שלא היינו בטוחים  בכשרותה. מיד הוצאתי לו ערכה חדשה של ממתקים שיוכל לחלק לילדי הכיתה בה הוא לומד" הוא נזכר. מאה ושלושים ילדים מגיל גן ועד כיתה ו' לומדים בית הספר הזה שהיה בעבר מקום הוילה והמנוחה של ראש התעמולה הנאצית גבלס. רק לחשוב על זה, כבר מצמרר.

בית הספר הדתי קובי פינקלר

אגב, בית ספר נוסף, מצוי במזרחה של העיר בקהילת ישורון.

 חמישים שנה אחרי הקמת חומת ברלין ועשרים ושתיים שנה אחרי הריסתה, ברלין של היום היא עיר  מודרנית, המנסה להוכיח לעולם כי היא עושה הכל כדי לשקם את תדמיתה. אתה יכול לילך ברחוב הראשי של העיר ( שעכשיו אחרי קריסת החומה חוברה לה יחדיו ואליה  עוד נגיע בהמשך), עם כיפה, נושא טלית ותפילין ואיש לא יצר את צעדיך.

 בכל פינה בעיר אי אפשר שלא  להיתקל באבני הנגף המפורסמות. לא פחות מעשרים ושתיים אלף אבנים (22,000) כאלו מונחות בפתח בניינים, מוסדות ציבור,, בתי מלון (גם בכניסה למלון הכשר קראון פלאזה סנטר יש שתי אבני נגף כאלו).

 אבני נגף

קובייה קטנה בגודל 15 סנטימטרים המושקעת, אך הבולטת מתוך המדרכה, מספרת את  סיפורה של המשפחה שגרה כאן ונשלחה למחנות ההשמדה. האבן, המצופה בצבע זהב נוצצת מחדש בכל פעם שדורכים עליה. ברובע המכונה הרובע היהודי ברחוב גרוסא המבורגר ניצבות בדומיה כעשר קוביות בפינת כל בית.

היהודים גורשו מברלין במחצית השנייה של המאה ה-16 והותר להם לשוב אליה כעבור 100 שנה. ייסוד הקהילה היה כנראה ה-1672סימן מובהק לכך: פתיחת בית הקברות היהודי הראשון. בכ-150 השנים הראשונות התגוררו יהודים במרכז העיר, באזור הסמוך לכיכר אלכסנדר של ימינו.

היהודים בברלין התגוררו בערב השואה ב-5 רבעים, ובכל אחד מהם היה שיעורם כ-10 אחוז מהאוכלוסייה הכללית. היהודים האמידים התגוררו כמובן ברבעי יוקרה, למשל באזור המכונה מרכז (Mitte), ואילו היהודים העניים התגוררו ברבעי עוני.

 בחזרה לרובע.

מרחק קצר מבית הדואר המרכזי, בית הכנסת המרכזי שראה ימים יפים וטובים יותר. בית הכנסת  שנבנה בשנת 1866 ושימש בעבר מקום התפילה הגדול והמפואר ביותר בגרמניה, נשרף בליל הבדולח בחלקו  וכעבור מספר שנים נהרס כליל האולם המרכזי שבו. בשנות ה-90 שוקם המבנה ושופץ וכעת הוא מאכלס תצוגה קבועה המתעדת את חיי היהודים בעיר.

 אין מה להיכנס. בדיקות ביטחוניות מתישות, כסף מיותר ואין מה לראות.

מטרים ספורים מבית הכנסת "בית הקברות היהודי העתיק". זהו גן ציבורי, שבפתחו ניצב שלט: כאן היה בית הקברות היהודי של ברלין.

למעשה, בית הקברות היהודי הראשון בברלין אינו קיים עוד. רק שני שרידים מזכירים זאת: אחד מלוחות הזיכרון שעל הקטע הדרומי של גדר המתחם, לכיוון אורניינבורגר שטראסה, ואבן מצבה אחת. על הלוח כתוב: "האיש הקבור כאן (מֶנְדֶל רִיס) רכש ב-1672 את המגרש למקום קבורה, שבו קברו עד 24 ביוני 1827. לוח הזיכרון הונח כאן בשנת 1884 על ידי שמואל נחמיה שְפָּאיֶיר, צאצאו לאחר 8 דורות". מן הלוח אנחנו למדים מי היה מייסד בית הקברות ומתי נוסד. אגב, את בית הקברות הרסו הנאצים. סילקו את המצבות ופיזרו את עצמות הנקברים.

יש עוד הרבה אתרים אחרים בברלין שיש להם קשר כלשהו ליהודים וליהדות, והגרמנים דאגו שלא להבליט יותר מדי את מיקומם. ברובע טגליץ, למשל, הציבו אנדרטה, שלט פרספקס מהודר המציין את מיקומו של מה שהיה בשנות ה-40 מקום שממנו נשלחו יהודים להשמדה. דא עקא, שמסביב לאנדרטה פועל שוק הומה מאדם, וקשה להבחין בה בין ארגזי הירקות והמרכולת. אגב, שלשה בתי עלמין יש בברלין. גם במזרח העיר בית עלמין שלרגל שיפוץ אחד הבתים סגור עכשיו למבקרים.

 ממול, בית הקברות, בית האבות היהודי ממנו נשלחו תושבי הבית למחנות הריכוז ולהשמדה. איתמר שחר מדריך חברת ברלין לאה טורס, המכיר כל פינה בעיר מספר את סיפורה של האנדרטה הניצבת מול בית האבות כמו את סיפורו של הבית החסר הממוקם בדיוק מול בית הספר היהודי בעיר( לא זה הדתי של חב"ד).

 הבית החסר

על שני קירות שרופים העומדים שם זה מול זה הוצבו לוחות הדומים למודעות אבל ומסודרים לפי הדירות החסרות ולפי הקומות. בלוחות רשומים השמות, המקצועות ותאריכי המגורים של הדיירים לשעבר. מה שבולט הוא שדיירים בעלי שמות המצלצלים יהודיים נעלמו מהבית בשנות המלחמה.

למטה, בית קפה ברלינאי טיפוסי כמו אחד ממאות הפזורים ברחבי העיר. זו האטימות שחלחלה ועדיין מחלחלת לתוך תושבי העיר.

אנדרטת השואה

האתר המרכזי בנושא השואה הוא האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה. האנדרטה משתרעת על שטח נרחב ומורכבת מ-2700 עמודי בטון.

 הרעיון עצום. איתמר מספר ששמועה מרחפת בעיר על מספר המצבות שמספרם כמו דפי הגמרא בש"ס של הגר"א. האנדרטה המרכזית והרשמית לזכר היהודים שנספו בשואה נחנכה במאי 2005, ביום השנה ה 60 לסיום המלחמה.
האנדרטה, שמורכבת מכ-2700  בגדלים ןבצורות שונות  נותנים תחושה של הליכה לאיבוד. אגב, מספר איתמר, אם רוצים להוסיף נדבך נוסף למימד הצימרור בברלין, מתברר כי החברה שייצרה את האבנים לאנדרטה היא אותה חברה שפיתחה את גז הציקלון בי.

 רציף 17

בדרך לואנזה,  אנחנו נוסעים עם המדריך שלנו לקצה שכונת גרינוואלד שם פעלה בעת המלחמה תחנת רכבת, ממנה נשלחו יהודי ברלין אל מחנות הריכוז.
.

 על הרציף  מעין כרטיסי המחשב של חברת הרכבות הגרמניות. בכניסה לוח גדול עם שמות הקהילות.לא להחמיץ. 

 וילת   ואנזה

הווילה עומדת על שפת אגם ואנזה, שבקצה המערבי של ברלין. במקום הזה התכנסו  לפני 70 שנה  כמה פקידים בכירים של ממשלת גרמניה, ובראשם ריינהרד היידריך, ראש המשרד לביטחון הרייך, והחליטו בענייניות מצמררת על תיאום בין משרדיהם כדי לארגן את השמדת יהודי אירופה ולייעל אותה (אין זה נכון שבוועידת ואנזה החליטו על ההשמדה). הווילה משמשת כיום מוזיאון. היופי של המבנה ושל הגן שמסביבה – מקפיאי דם. פתוח בכל יום בשעות 10 – 18.

 עוד בעיר

 בית הבונדסטאג

הבניין שב לשמש כמקום מושבו של הפרלמנט בשנת 1999 לאחר שעבר מקצה שיפוצים בן חמש שנים והוא מהווה כיום מוקד עלייה לרגל לאלפי מבקרים המגיעים לגרמניה. כרבים מבנייניה של ברלין , מדובר במבנה המשלב בתוכו ארכיטקטורה חדשה ושרידים הסטוריים. כך, ניתן לראות את חזית האבן המקורית של הבניין כשמעליה מתנוססת כיפת זכוכית מודרנית ומרשימה, שנועדה להעביר מסר של ממשל הפועל בשקיפות. המבנה הפך סמל לאחדותה של ברלין ובו הוכרז על איחודה מחדש בשנת 1990. מגג המבנה נשקף נופה הירוק של העיר ומבניה המוכרים בהם שער ברנדנבורג ומגדל הטלויזיה. במרכז הכיפה ישנה תצוגה קטנה המספרת על ההסטוריה של הבניין. צעידה על משטחי הליכה נוחים תוביל אתכם לראש הכיפה ומחלונות הזכוכיות תוכלו לצפות על נופי העיר. בתקופת הפגרה מתקיימות הרצאות על תפקידיו ושיטות עבודתו של הרייכסטג וכמו כן על ההסטוריה והארכיטקטורה של המבנה. מומלץ להגיע למקום השכם בבוקר שכן תורים ארוכים משתרכים ורבים ממתינים להכנס פנימה. התורים נמשכים עד לשעות הערב, אם כי אז הם קצרים יותר. הכניסה כרוכה בבדיקה בטחונית.

שעות פתיחה: המקום פתוח מידי יום בין השעות 08:00-24:00. שימו לב - נכון ל- 01/2011 הכניסה לכיפת הרייכסטג מותרת רק למי שהזמין מראש סיור מודרך או מקום במסעדת הגג. הסיורים המודרכים הם ללא תשלום. יש להתעדכן באתר האינטרנט. מייל לתיאום ביקור besucherdienst@bundestag.de

צ'ק פויינט צארלי

נקודת הביקורת השלישית שהוקמה על הגבול ששימשה דיפלומטים וזרים. כיום במקום שלט המציין את הכניסה לשטח בעלות הברית ועמדת ביקורת המסמנים את הגבול שעבר שם. משני צידיו ניצבות תמונות של חייל סובייטי וחייל בעלות הברית.

חומת ברלין

כדי לעמוד מקרוב על אופי החיים שהיה נהוג בעיר עד לנפילת החומה, בקרו בשריד הארוך ביותר שלה - קטע בן 1.3 ק"מ, הנמצא במזרח העיר ברחוב M?hlenstrase. שימו לב לכתובות הגרפיטי הצבעוניות המעטרות את אבני החומה, 106 אמנים מרחבי העולם ציירו עליהן והפכו אותן לגלריה פתוחה שמהווה סמל של חירות. קטעים נוספים של חומת ברלין נמצאים באזורים נוספים של העיר ובהם מרכז סוני בפוצדאמר פלאץ. ניתן לעקוב אחר מתווה החומה בעזרת מסלול לבנים העובר על הקרקע לאורך העיר ומסמן את המיקום בו עברה.

 הדרכה  יהודית בעיר : ברלין לאה טורס  

00493023457836

איך כדאי להגיע? לעיר טיסות ישירות בחברת אל על, ארקיע וישראייר. אם רוצים להוזיל את מחירי הטיסות בדקה ה-90מציעים חבילות או טיסות מוזלות. כך, לדוגמא, זוג שטס אתנו במטוס, הזמין כרטיסים בבוקר הטיסה ושילם 500 $ לשניים. זאת בתנאי, שיש לכם את כל המרכיבים האחרים. 

היהודים כיום בברלין

 לפני כמאה ושישים שנה , יצא חוק מאת המלך שכפה על כל היהודים, להתארגן במסגרת קהילתית מסודרת במקום מושבם.כך קמה לה עדת ישראל. בית הכנסת האורתודוכסי בברלין הוקם בשנת 1938 כבית תרבות ולכן לא נפגע בליל הבדולח. הפעילות בו הופסקה בימי הנאצים וחודשה שוב ב- 1945.
בית הכנסת היכול להכיל כ- 300 מתפללים, שוכן במבנה בו ישנם גם משרדים של ויצ"ו וקהילת ברלין וגם חנות ספרי היהדות היחידה בברלין. בתחומו בית הכנסת ישנו גם מקווה.  בבית הכנסת מתקימות תפילות בכל יום ( שחרית בשבע וחצי בימי ראשון בשמונה) , מנחה בימי הקיץ בשבע וחצי .

 בלילות שבת, מתקיימת במקום סעודה יפה ומרשימה בהנהלתו  ותחת שרביטו של רב הקהילה הרב  יצחק ארנברג. צריך להזמין מראש.  בהחלט אוירה ה תורנית וטבה למי שמגיע לסוף שבוע בבירה. בשבת אחרי התפילה יש קידוש לכל דיכפין וכשעתים לפני צאת השבת, אחרי מנחה יש סעודה שלישית עם לחם ובשר.

 מיקמו של בית הכנסת כשבע דקות מהמלון הכשר מוסיף ערך נוסף. כתובת: Joachimstaler Strasse 13 ( יואכין שטראסה).

 חצי שעת הליכה במורד הרחוב הראשי הקודאם ( דרומה) ואנו במרכז המרשים של חב"ד. הרב יהודה טייכטל,( נכדו של בעל "אם הבנים שמחה") הקים כאן איפריה של ממש. בית כנסת מפואר עם עיצוב מיוחד, 2 דירות לאורחים, מקום למנוחה, מקוה ומסעדה טובה. פתוח כל יום עד השעה עשר בערב. גם כאן מתקיימת בליל שבת, ארוחה מרכזית. בשבת אחרי התפילה יש קידוש לכל דיכפין. אוירה חמה וידידותית.

 למי שמתאכסן במלון צריך לקחת בחשבון הליכה של כארבעים דרות לאורך הקודאם ( יש שילוט עירוני מסודר לבית חב"ד לאורך השדרה) התפילה מתחילה בעשר.

והיכן לנים?

בליבה של ברלין, מטרים ספורים מבית הכנסת המרכזי ומהשדרה הראשית הקודאם,  נפתח באחרונה בית מלון המציע אוכל כשר ושהות בשבת המותאמת לצרכי המטייל הדתי ושומר השבת.  מדובר במלון קראון פלאזה ברלין סיטי סנטר, שהותאם לביקור של תיירים דתיים. המלון הנמצא בבעלות יהודית מאפשר למי שיבקש לשבות במלון לקבל חדרים מיוחדים המותאמים לשהייה בשבת, שנבחרו והותאמו בשיתוף הרבנות.

 הפקידים במקום מודעים לכל דבר. אפשר לבקש ולקבל שעון שבת לחדר, כמובן  חדרים בקומה הראשונה המצויידים במפתחות מכניים רגילים ולא מפתחות אלקטרוניים, ועזרה מ'גוי של שבת' במידת הצורך בעת השהות.

מדובר באחד המלונות המבוקשים בעיר: מלון קראון פלאזה סיטי סנטר ולמרות זאת מתוך הסתכלות על הציבור הדתי והחרדי  הכין המלון חדרים מיוחדים המותאמים לשהייה בשבת, בשיתוף ובייעוץ הרב הראשי של ברלין, הרב יצחק ארנברג, וזאת כדי לסייע לשומרי השבת. משה מרכזי ודניאל  שוינברגר מנהל המכירות והשיווק לעולם היהודי- שניהם דוברי עברית כמובן מספרים  שבמלון מוגשת ארוחת בוקר כשרה ללא תשלום נוסף והאורחים יכולים להזמין גם ארוחות צהרים וערב כשרות המוכנות על ידי שירות הקייטרינג הכשר של המלון. גם מיקומו של המלון במרחק הליכה מבית הכנסת המרכזי ומשלל אתרים כמו הרייכסטאג, שער ברנדנבורג, חומת ברלין ועוד ועוד מוסיף לייחודו. המלון הוסיף את השפה העברית לאתר האינטרנט ולדפי הפייסבוק שלו, ו"דוברי עברית מכל העולם יכולים עתה לגלוש  בשפת האם שלהם. טל. 004930210070

 בשבת, יוצא מן המלון או מבית הכנסת סיור שבת המתואם על ידי חברת ברלין לאה הטורס והרב ארנברג לציבור שומר המצוות. הליכה של כשתיים- שלוש אחר הצהרים, אחרי הקידוש העשיר, היא בהחלט במקום. ניתן לבקר בפארק הירוק הטובל בתוך אגם יפהפה, לרכוש מראש כרטיסים לגן החיות הגדול באירופה המצוי דקה הליכה מהמלון , או לשלב בין הדרכה לבין הטבע.

ברלין. חשוב לראות. חשוב עוד יותר לשכנעם לעלות ארצה בכל דרך.