הפתעות בנתב"ג?
הפתעות בנתב"ג?פלאש 90

משטרת ישראל נערכת לקראת ההתפרעות המתוכננת של פעילים פרו-פלשתינים בנתב"ג מחר בערב או מחרתיים. האחריות לטיפול באירוע הוטלה על משטרת ישראל, בראשותו של מפקד מרחב נתב"ג, נצ"מ דורון כהן, ואילו מטעם הממשלה הופקד השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' על הנושא.

האירוע מכונה Bienvenue Palestine" ", או "Fly in Action" , (בערבית הוא נקרא "אהלאן וסהלאן פי פלשתין").

בנוסף להפגנה בנתב"ג מתוכננים שורת אירועים עד לשבת הבאה ביהודה, שומרון ובשטח ישראל, שמטרתם להביע הזדהות עם הפלשתינים ולהכפיש את ישראל.

כ-600-500 פעילים ממדינות אירופה, צפון אמריקה, דרום אמריקה ומדינות נוספות יגיעו לנתב"ג בטיסות שונות מרחבי העולם. בנמל התעופה מתכננים הבאים להתעמת עם שלטונות ישראל ע"י הודעות פומביות כי בכוונתם להגיע ליו"ש. המתפרעים עשויים לטעון, על פי ידיעות באינטרנט, כי הם מממשים את "זכות השיבה", ויביעו מחאות על כך שישראל מונעת מאזרחים זרים להיכנס באופן חופשי ל"שטחים פלשתינים כבושים".

המתכננים מצהירים גם על כוונתם לנקוט בהתנגדות פאסיבית אם יהיה ניסיון להעלותם על מטוסים על מנת להחזירם לארצות מוצאם. במערכת הביטחון חוששים כי טקטיקות של התנגדות פאסיבית עלולות להידרדר לכדי אלימות. כדי למנוע זאת נתב"ג יהפוך "ליעד מבוצר" של כוחות ביטחון ומשטרה. כחלק מההכנות הוכן מבעוד מועד מתקן מיוחד במתחם נמל התעופה שנועד לקלוט את מקצת המשתתפים בפרובוקציה.

ההערכה היא, כי ראשוני הפעילים יחלו להגיע מחר בלילה (חמישי). שיאה של פעילות המחאה תהיה, על פי הערכות, ביום שישי בבוקר בנתב"ג. בנוסף לאנשי הביטחון של רשות שדות התעופה יוצבו מאות שוטרים בנתב"ג, כדי לטפל בהפגנות אשר צפויות במקום.

מדובר ביוזמה חדשה, שעד כה לא נוסתה, המשלבת הגעת פעילים ואזרחים תמימים לנמל התעופה בן-גוריון, לצרכי מחאה ויצירת המולה תקשורתית, שמשתתפיה יחברו לפעילים פלשתינים וזרים ביהודה ושומרון.מנמל התעופה בן-גוריון הם אמורים לצאת לפעילות להבעת סולידריות עם הפלשתינים ביהודה שומרון ובישראל - בגליל, בנגב ובירושלים, החל מנטיעת עצי זית וכלה בתהלוכות מחאה נגד הגדר וההתנחלויות.

אירועים שכאלו, על פי הודעת המתכננים, מתוכננים להתקיים בשבת הקרובה ברמאללה, ביום ראשון בבית לחם, ביום שני בג'נין, שכם והגליל, ביום שלישי בחברון ועמק הירדן, ביום רביעי בנגב ובלוד וביום חמישי ושישי בירושלים.

ייתכן שיתקיים גם אירוע מסכם בשבת פרשת פנחס.מתכנני ההפגנה מודעים לאפשרות כי הם יעוכבו בנמל התעופה בן-גוריון ע"י כוחות הביטחון הישראלים וכי הם עשויים להיעצר לתקופה קצרה, שלאחריה יגורשו מישראל. על פי הערכת גורמי ביטחון, הפעילים נערכים לאפשרות שכזאת ומתכננים שורה של צעדים, שמטרתם להקשות על ישראל, בין השאר ע"י סירוב לעלות למטוסים שבהם יגורשו מישראל, התפרעות בשדה התעופה, קבלת סיוע משפטי (כולל ע"י עורכי דין ישראלים) וליווי האירועים ע"י קמפיין תקשורתי.

אחד המארגנים, פול לארודי אמריקאי שהיה ממייסדי ISM וכיום עומד בראש התארגנות אנטי-ישראלית בחוף המערבי של ארה"ב, השתתף במשט ה"מרמרה". כיום הוא נושא דרכון על שם פול ווילדר.בתדרוך מצולם שנתן פול לארודי ככל הנראה בתחילת חודש מאי, שהועלה ליוטיוב, הוא שטח בקווים כלליים את תוכניתו. לדבריו כל מי שייטול חלק בתוכנית צריך להיות מוכן להיעצר ולשהות בכלא הישראלי לתקופה של עד שבועיים.

כמו כן הוא מציין מספר דרישות לגבי המשתתפים: א. על המשתתפים להיות אזרחי מדינות שלא נדרשת מהם ויזה לכניסה לישראל. ב. רצוי שהפלשתינים המגיעים לישראל יהיו ממשפחות אשר גורשו מכפרים בתוך גבולות הקו הירוק ומסוגלים להצביע על מקורם, זאת על מנת להדגיש את תביעתם לזכות השיבה. על פי ראיון של לארודי לערוץ אלמנאר של חזבאללה בדיוק לפני שנה, ב-16 ביולי 2010, יהיו בידי הפלשתינים שיגיעו לנמל התעופה בן-גוריון העתקי הבעלות על אדמותיהם וצילומים של משפחותיהם שהתגוררו בישראל לפני 1948.