שגב כהן מדבר על יהדות וקולנוע

לקראת היום הפתוח בבית ספר לקולנוע יהודי 'תורת החיים' בו ישתתפו שולי רנד, יובל דיין ונתי רביץ שוחחנו עם מנהל בית הספר שגב כהן.

תגיות: תורת החיים
, ד' בתמוז תשע"א

קולנוע יהודי - שליחות
קולנוע יהודי - שליחות
מתוך אתר בית הספר לקולנוע יהודי "תורת החיים"

אתם נקראים בית ספר לקולנוע תורת החיים, שילוב בין קולנוע לבין תורה, והשאלה המתבקשת היא מה הקשר בין קולנוע לבין תורה?

כתוב בספרים הקדושים שהקב"ה שכל מה שברא הקב"ה - לכבודו בראו. כל מה שיש בעולם נברא על מנת להתחבר דרכו לבורא עולם. מה עושה היצר הרע? מחטיא את המטרה ומסית את האדם להשתמש באותו כלי למטרות אסורות. כך זה בכל דבר ודבר. קולנוע הוא כלי שהקב"ה הוריד לעולם בשביל להשתמש בו לכבודו. זהו בעצם אחד הכלים הכי חזקים להשפיע על האדם, הן בכוח ההפצה שלו – שהוא יכול להיות מובן בכל העולם. הן בכוח ההשפעה שלו – שידוע לכולם שתחום הקולנוע פועל על כוח הרגש, שהוא כוח דומיננטי מאד באדם, וכך אפשר להעביר מסרים בצורה הכי חזקה והכי משפיעה בעזרת ה'.


למה צריך להיכנס לתחום כזה שהוא יכול להיות מאד בעייתי כידוע?

נכון הדבר שתחום הקולנוע יכול להיות בעייתי, אך הכל תלוי בשאלה כיצד ניגשים אליו ומה עושים בו. כפי שהדבר נכון בכל תחום אחר. בבית ספרנו אנחנו בהפרדה מלאה בין גברים לנשים. המורים שלנו הם אנשים תורניים, חלקם חוזרים בתשובה וחלקם דתיים מבית. אחד השיעורים החשובים לנו ביותר הוא שיעור של התכוונות רוחנית שמטרתו לכוון את התלמיד לעשות את סרטיו לשם שמים ולהפיץ את היהדות דרך הכלי הזה.

הרבה מתלמידי בית הספר לקולנוע, הינם אברכים בני תורה, ובוגרי ישיבות גבוהות. הם רואים בעיסוק בקולנוע שליחות ממדרגה ראשונה.


האם לא עדיף שהם ישבו ויעסקו בתורה?

כמובן שמדובר בבני תורה העוסקים בלימודים במסגרת פרנסתם, אך בחרו בתחום קולנוע בגלל חשיבותו העצומה בדורנו. תחום הקולנוע הוא חדש בעולם, והוא הולך ומחליף את עולם בסיפורים והמשלים. גדולי ישראל לדורותיהם, השתמשו בכוח הסיפור והמשל, על מנת לעורר את הלבבות ולהמחיש לשומעים את המסרים שאותם הם רצו להעביר. קולנוע היא כלי מאד מאד עצמתי להעברת מסרים. וכמו שצדיקי הדורות השתמשו בסיפור לחזק ברכיים כושלות, כך יש לעשות עם הקולנוע.


מה דעת גדולי ישראל על בית הספר?

בית הספר קיבל עידוד נמרץ מגדולי ישראל להקמתו. הקולנוע עובד על כוח הרגש וכוח המדמה, ובגללו הוא עוצמתי הרבה יותר מכל הרצאה, תהיה מרתקת ככל שתהיה. תלמידי ובוגרי בית הספר, יצרו סרטים באיכות גבוהה, אשר מחזקים מאד את כל מי שצופה בהם. הסרטים מאפשרים לאנשים שאין להם יכולת לגשת לשיעור או לקרוא בספר, להיחשף לעומק של החיים היהודיים.

היום אנו נמצאים בשואה רוחנית כאשר רבים הם המתקלקלים ע"י השפעות מתרבות המערב המשתמשת במדיה על מנת להרוס את כרם בית ישראל. אנחנו צריכים להיות מגיבורי דוד היודעים לגזול את החנית מיד המצרי, ולהתגבר על ניסיונות הדור.


האם המטרה היא לייצר תרבות פנאי?

חס וחלילה. בעולם של עובדי ה' אין דבר כזה פנאי, אין לך בין חורין אלא מי שעוסק בתורה.


מה מייחד את בית הספר לקולנוע תורת החיים?

קולנוע שהוא יהודי. חופש היצירה והאומנות, הינם חשובים ביצירת קולנוע, אבל רק מתוך כפיפות מוחלטת להלכה היהודית ולערכי הנצח של תורת ישראל. עקרון זה בא לידי ביטוי בתחומים הבאים:

מסגרת הלימודים – מסגרת נפרדת, מרצים יראי שמים ואוירה תורנית. תוכן הלימודים – השיעורים רצופים בעיסוק מתמיד בהכוונה כיצד לקבל השראה והשפעה מתכנים יהודיים אוטנטיים. וועדת הביקורת של בית הספר אינה מאפשרת ליצור סרטים בעלי תוכן הנוגד את תורת ישראל. יצירת הסרטים – ישנה הדרכה הלכתית מפורטת בדיני הצניעות הנדרשים בשעת הבימוי והצילום.


איך אפשר להצטרף?

ברוך ה', עם ישראל צמא מאד לשמוע את דבר ה' – לראות את הקולות. יש היום התעוררות גדולה בקרב הציבור כולו לעסוק בהחזרה בתשובה. מי שרואה את חלקו וייעודו בשימוש בקולנוע לצורך זיכוי הרבים, יכול לבוא ולהתרשם ביום חמישי הקרוב (ה' תמוז), מערב מרתק בהשתתפות שולי רנד יובל דיין ונתי רביץ. בערב יהיה פאנל אומנים בנושא כוח היצירה היהודית, והסברה על האפשרויות השונות להצטרפות לעשייה הייחודית של בית הספר לקולנוע תורת החיים. גם הרב ארז משה דורון יעביר שיחה בנושא כח הסיפור היהודי. כולם מוזמנים (הזמנה בכתובת הבאה http://kolnoath.co.il/or.asp). אתם מוזמנים להיכנס לאתר החדש : www.kolnoath.co.il