הבית התחתון של הפרלמנט בהולנד אישר לאחרונה איסור על ביצוע שחיטה כשרה מבלי שקודם לכן תהומם הבהמה על ידי ירייה במוחה. את ההצעה יזמה המפלגה לזכויות בעלי חיים במדינה והיא עברה ברוב של 116 תומכים, על אף התנגדות נחרצת מצד היהודים והמוסלמים במדינה. החוק יכנס לתוקפו במידה ויאושר על ידי הבית העליון בפרלמנט.

הרב בנימין יעקובס, יו"ר ועד הרבנים בהולנד, קובע שיוזמי החוק הטעו את חברי הפרלמנט כשטענו שהשחיטה היהודית מכאיבה לבהמות, "הרי הגויים בעצמם לא נותנים לבהמה זריקת הרדמה, הם יורים בה בראש כדור מתכת ולעיתים גורמים לה צער גדול מאוד. הבהמה לא יכולה לזוז אבל לעיתים ממשיכה לחיות וסובלת סבל רב. דווקא אצלנו בשחיטה היהודית אין סבל. לצערי חברי הפרלמנט לא יודעים על מה מדובר וחושבים שנותנים לבהמה זריקת הרדמה אבל זו לא האמת. הגויים גורמים לבהמות צער גדול, היהודים לא".

לטענתו, יוזמי החוק מתבססים על מחקר שהוזמן מראש ואף שילמו כסף כדי לקבל את התוצאות הרצויות, "יש לנו כבר הליך משפטי נגד האוניברסיטה שיזמה את המחקר. אנחנו מנסים להבין מי שילם להם על המחקר השיקרי, מה עוד שהמחקר התבסס על השחיטה המוסלמית ולא על השחיטה היהודית".

יו"ר ועד הרבנים בהולנד אומר, כי על אף שהחוק אושר בבית התחתון של הפרלמנט הוא טעון עדיין אישורים נוספים, "אנחנו מקוום שהבית העליון לא יקבל את החוק, הוא גם טעון אישור ממשלה ויש עוד כל מיני עניינים משפטיים".

הרב יעקובס קובע, כי אם החוק יתקבל תהיה לו משמעות קשה על חיי היהודים בהולנד ובאירופה כולה, "אנחנו אמנם נוכל לייבא בשר כשר ממקומות אחרים, אבל המשמעות של החוק, היא בעצם הפסקת החופש הדתי שלנו. אני חושש שהמאבק הבא שלהם נגדנו יהיה נגד הברית מילה, כי אם אין חופש לקיים את מצוות הדת, אז מחר יגידו לנו שאנחנו עושים מום לילד בן שמונה ימים בלי לשאול את דעתו, זו מלחמה נגד הדת".

לדבריו, החוק פוגע קשות ברגשותיהם של ניצולי שואה שחיים עדיין בהולנד, "יש אנשים בהולנד שסובלים מזה מאוד. שוחחתי עם אישה בת 94 שהמאבק הזה מזכיר לה תקופות אפלות מאוד. אני מקווה שהחוק לא יתקבל, כי אם הוא יתקבל, יהיה לזה משמעות לכל מדינות אירופה, כי הולנד נחשבת לסמל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו