הצעת חוק להשמעת ההמנון

וועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר (שני) בהצעותיהם של ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי וח"כ ציפי חוטובלי בעניין סירובם של מרצים להשמיע את המנון המדינה בטקסים.

הההצעה באה בעקבות מידע ולפיו מרצים באוניברסיטת חיפה סירבו לנגן את ההמנון הלאומי בטקס סיום הבוגרים. לדיון הוזמנו נציגי  משרד החינוך, משרד המשפטים ונציגי האונברסיטאות ובהם  אוניברסיטת חיפה.

יו"ר הועדה, ח"כ אלכס מילר אמר לאחר הדיון לערוץ 7, "אני בעד לקדם הצעת חוק שתחייב להשמיע את ההמנון בכל הטקסים, בסופו של דבר אוניברסיטת חיפה קיבלה החלטה שהעניין הזה חייב להיות בנוהל, אני מצפה להחלטה דומה בכל האוניברסיטאות".

ח"כ ד"ר עינת וילף, אמרה בדיון "הגעתי היום לדיון בוועדה במיוחד כדי להבטיח שההגנה על המנון התקווה והשמעתו לא תהיה נחלתם של חברי כנסת מן הימין הקיצוני. הגענו למצב מדאיג שאלה המבקשים להגן על העמדה הציונית המרכזית והקלאסית מוצאים את עצמם נדחקים בין הימין הקיצוני לשמאל הפוסט-ציוני. התקווה הוא ההמנון של מדינת ישראל ושל כל אזרחיה וצריך להיות ברור שהוא מושמע בכל טקס שבו מקובל להשמיע המנונים".

"אני מצרה על כך שבתוך הדיון הזה לא קמו מנהיגים מצד הציבור הערבי שאומרים בקול ברור מה כן ולא רק מה לא. השתלבותם המלאה של אזרחיה הערבים של מדינת ישראל תלויה, בין השאר, בכך שהם יציעו הצעות בונות ביחס לסמליה של מדינת ישראל ומהותה שאינן כרוכות בדחיקה וביטול הציונות כרעיון המכונן של מדינת ישראל", הוסיפה.