השרים וילנאי ואטיאס וצמרת משרדיהם בחנו היום (שני) אתרים בערבה אשר יהוו אתרי פינוי לאזרחים במקרים של מלחמה ופגיעה במרכזי אוכלוסייה או במקרים של רעידת אדמה, אסון טבע, אסון אקולוגי או מכל סיבה אחרת המחייבת פינוי, בהתאם לתוכנית שאושרה בסוף מאי השנה על ידי ועדת השרים להיערכות העורף בראשות השר מתן וילנאי. זאת, כשלושה שבועות לאחר תרגיל העורף הכולל, נקודת מפנה 5.

ראש מועצה האזורית ערבה תיכונה, עזרא רבינס, אמר במהלך הביקור "אנו מעריכים כי בזמן חירום יגיעו לפה הרבה מתפנים בגלל הקרבה שלנו לבאר שבע ולאילת. המועצה ביצעה לא מעט תרגילים בשנים האחרונים". לפי ההערכות בזמן חירום יקלטו מעל 7,000 אזרחים בתחום המועצה (בישובים עידן, חצבה, עין יהב, ספיר וצוקים).

השרים ביקרו בשטח וראו את תשתיות החשמל והמים שכבר מוכנות למקרה שעיר האהלים תצטרך לקום. עם זאת, בתחומי המועצה יש רק רופא אחד, והצרכניות מסוגלות לספק כמות מזון קטנות ולא לאלפי אנשים. משרד הבינוי והשיכון הציג את תוכנית הפעולה שלו לשלבים מתקדמים יותר של פגיעה באוכלוסייה האזרחית בשלבים של בחינות הנדסיות, בנייה מחדש ושיקום מבנים שנפגעו. בחבל הדרומי יותר, במועצה האזורית אילות צפויים להיקלט כ-24,000 אנשים (בפארק תמנע, בחי בר, באזור מרכז המועצה, בפונדק בק"מ ה-101 ובשיטים).

בסיור בחנו השרים את ההיערכות בשטח, את הבעיות העולות לאור פינוי אוכלוסייה גדולה לאזורים המיושבים בדלילות ודנו בשיתוף הפעולה הנדרש בין משרדי הממשלה השונים. החלטת הממשלה מסוף מאי באה להסדיר את נושא הטיפול במפונים ובמתפנים עצמאית החל משלב ההחלטה לביצוע הפינוי וכלה בשלב החזרה למקומות מגוריהם.

השר להגנת העורף מתן וילנאי אמר היום: "בימים אלה אנו מציינים 5 שנים למלחמת לבנון השנייה. באמצעות התוכנית הזו לא נראה יותר את ערי האהלים של גאידמק. בזמן חירום יצטרכו לקלוט פה עשרות אלפי אנשים. אנחנו מגבשים תפיסה שלמה וביחד מקדמים תוכנית בכדי שתהליך הקליטה והשהייה של האזרחים בעיר האוהלים תהיה בצורה הטובה ביותר". השר לא העריך מתי יגיע מצב החירום ואמר כי אנו צריכים להיות ערוכים באופן קבוע. "משימת הממשלה היא לדחות את המלחמה, אך להיערך אליה במידה והיא תגיע".

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר כי "בעידן בטילים עמידות העורף קריטית להצלחה בעימות הצבאי וזה מחייב את הממשלה למוכנות מקסימאלית. גם במקרה של רעידת אדמה, חלילה, ישנה חשיבות מרובה להכנה של אתרים שמסוגלים לקלוט מאות אלפי אזרחים לשהייה ממושכת. משרד הבינוי והשיכון פועל בשגרה בכדי להכין את החירום, תוך תקווה ותפילה שלא נזדקק לו. על משרדי הממשלה כולם, ובתוכם גם משרד הבינוי והשיכון, להתכונן כראוי לתרחישים השונים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו