חוזרים לששמא הישנה, אהוד ברח?
חוזרים לששמא הישנה, אהוד ברח?פלאש 90

חבר הכנסת שי חרמש, איש 'קדימה', מאשים את שר הביטחון באוזלת היד שמובילה להמשך ירי הרקטות מרצועת עזה. הלילה נורו שלוש רקטות, ומאז הודיע החמאס על הפסקת הירי לעבר ישראל נורו כבר למעלה מ-790 רקטות. ביומן ערוץ 7 מטיל חבר הכנסת חרמש את כל כובד האחריות על כתפיו של שר הביטחון ברק.

חרמש מזכיר שני אירועים מכוננים, כהגדרתו, שכל אחד מהם היה צריך לגרור תגובה ישראלית קשה, אך לא כך אירע. האירוע הראשון הוא הירי המאסיבי במהלך חג הפורים והאחר הוא הירי לעבר אוטובוס הילדים. "בבוקר פורים ישבנו ספונים בחדרי הביטחון כשחמישים פצמ"רים נורו עלינו בתוך 40 דקות, ומענה לא ניתן", אומר חרמש וממשיך: "שיא נוסף הוא ירי של טיל קורונט לעבר אוטובוס צהוב להסעת ילדים, ירי שממנו נהרג נער בן 16". לדבריו אלו אירועים הם משני מצב אסטראטגי אזורי וכך נכון היה להתייחס אליהם.

לדבריו אמנם כאשר נמשך ירי "מטפטף" מכיוון הרצועה אל העורף האזרחי ישראלי ידיה של ממשלת ישראל כבולות בשל לחצים בינלאומיים, אך שני אירועים אלה היו אמורים להיות מנוצלים בידי ממשלת ישראל לתקיפה מאסיבית ברצועת עזה, תקיפה שתובן גם בעולם. לטעמו שר הביטחון צריך היה לומר שהם עברו את הגבול ועכשיו שישלמו את המחיר, "אבל ברק בורח מקבלת אחריות", אומר חרמש ומזכיר גם את היעדרותו של ברק מההצבעה על החוק נגד החרם כעדות להתנהלותו הבעייתית של שר הביטחון.

ישראל לא הגיבה אז, וחמאס תירגם את זה לפעילות מצידו", אומר חרמש הסבור שאנשי החמאס מבינים היטב שלא יוכלו לשגר עשרות טילים בזמן קצר כדי שלא להרגיש את ישראל, אך "טיפטוף" של רקטות מתקבל בהבלגה ישראלית ועל כן ניתן להמשיך בו ולהתיש את אזרחי ישראל.

חבר הכנסת חרמש מזכיר בדבריו את הפתרון אותו מצא שר הביטחון לאחר הירי על אוטובוס הילדים, במקום לתקוף: "התשובה הייתה סלילת כביש עוקף שנסלל במהירות. האוטובוס ירד אל השדות. אנחנו לא מתמודדים אלא בורחים והחמא רואה את זה ומבין שלית דין ולית דיין. ברק לא מקבל החלטות".

לדבריו בשלב זה, בו הירי הנמשך הוא של רקטות בודדות שיראל אינה יכולה עוד להגיב שכן במידה ותנהג כך העולם יקום עליה, ולמציאות זו אחראי השר ברק.