מה קורה בעיריית שדרות?

בשדרות לא מוכנים לקבל חשב מלווה לצורך ביצוע תכנית ההבראה, הפוליטיקאים תומכים אך באוצר מספרים על התנהלות בעייתית בעירייה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"א

מה קורה בעיריית שדרות?-ערוץ 7
לא לחשב מלווה. בוסקילה
פלאש 90

בדיון על מצבה הכספי המדרדר של העיר שדרות היום ב', קרא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), למשרד האוצר, "להחריג את העיר שדרות מהנוהל המחייב הצמדת חשב מלווה לכל רשות העוברת תכנית הבראה וזאת לתקופה של בין חצי שנה עד שנה". גפני: "העיר שדרות עמדה בגבורה מול האיומים הביטחוניים ויש לקחת זאת בחשבון".

ח"כ שי חרמש (קדימה), הצטרף לקריאת היו"ר גפני ואמר, ש"המשא ומתן על תכנית ההבראה בשדרות מתקיים למעלה משנה וחצי, למרות שראש העיר כבר הביע את הסכמתו להוציאה אל הפועל". לדבריו, "להידרדרות של שדרות נוספו גם הקיצוצים המתמשכים במענקי האיזון".

ח"כ מירי רגב (ליכוד), אמרה שהבעיה מתחילה באי מימוש חוק עידוד אזורי עדיפות לאומית. לדבריה, החוק שאושר לפני כשנתיים, נותר חוק וירטואלי חסר משמעות. רגב: "ההצהרות בנוגע לפריפריה הן בגדר סיסמאות בלבד והדבר ניכר במקרה של העיר שדרות".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר כי "ממשלות ישראל הקימו את ערי הפיתוח בפריפריה, בתור זרוע ביטחונית של המדינה אבל עתה, אנחנו מרגישים שהמדינה פועלת נגדנו". בוחבוט הודיע, שראש הממשלה ושר האוצר נמנעים מפגישה עם ראשי מרכז השלטון המקומי ובכלל זה, עם ראשי ערי הפריפריה. בוחבוט הודיע ש"החל מיום ראשון הבא, יושבתו ארבע ערי פריפריה שונות לסירוגין בכל אחד מימי ראשון". עוד הודיע, ש"החל מה- 4 בספטמבר, ישבית מרכז השלטון המקומי את הלימודים בכל ערי הפריפריה".

ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, טען שהאוצר מהלך עליו אימים. לדבריו, "מאז נכנסתי לתפקיד לפני כשנתיים וחצי, מענקי האיזון לעיר רק הלכו ופחתו וזאת חרף הגירעון העצום שירשתי מקודמי בתפקיד". בוסקילה, דחה את טענות נציגי האוצר, שהצביעו על כשלים בהתנהלות העירייה. 

רפרנט תקציבים במשרד הפנים, סיוון להבי, הודיע כי "שר הפנים, אלי ישי, פנה לשר האוצר שטייניץ, בבקשה שלא לחייב את העיר שדרות בחשב מלווה עם אימוץ תכנית ההבראה".

ליאת גרבר ממשרד האוצר, אמרה מנגד, כי "מדו"חות ביקורת פנימיים וחיצוניים, נמצא שבהתנהלות העירייה קיימים ליקויים רבים, ביניהם הענקת הקלות בארנונה למי שאינם זכאים, משכורות מנופחות לעובדי העירייה, מתן דיווחים בחסר לרשות המיסים ולמוסד לביטוח לאומי ועוד".

לדבריה, "מענקי האיזון בין השנים 2008 – 2009 ו- 2009 – 2010 קוצצו ב- 4 – 4.5 מיליון ₪ ואילו הגירעון של העיר תפח ל- 10 מיליון ₪. קיימים כשלים חמורים בהתנהלות עיריית שדרות". ראש העירייה כאמור, דחה את הטענות.