אושרו תקנות הובלת עופות

ועדת החינוך אישרה הבוקר פה אחד את תקנות צער בעלי חיים – הובלת עופות. המטרה: לצמצם את סבלם של העופות תוך התחשבות החקלאים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בתמוז תשע"א

ועדת החינוך של הכנסת אישרה הבוקר פה אחד את תקנות צער בעלי חיים – הובלת עופות. מטרת התקנות לצמצם את סבלם של העופות בעת הובלתם, תוך התחשבת בצורכי החקלאות.
 
התקנות שאושרו הבוקר כוללות הוראות בתחומים שונים שמטרתן שמירה על רווחת העופות. העונש לעובר על חלק מהתקנות הינו עד שישה חודשי מאסר כאשר בית המשפט יכול להמירם בקנס של עד 14,400 ש"ח.
 
בין היתר כוללות התקנות: תוכנית הכשרה למשגיחים על הובלת העופות שתספק להם טכניקות להובלה ראויה וכן שיטות למזעור סבלם של העופות במהלך ההובלה. התקנות קובעות כי לא יוביל אדם עופות אלא אם הוא משגיח או שבמשך ההובלה כולה נוכח משגיח. בנוסף, קובעות התקנות כי לא יוביל אדם עופות אם משך ההובלה עולה על שש שעות לעופות המובלים לשחיטה ושמונה שעות לעופות אחרים.
 
התקנות קובעות גם הוראות בנושאי מניעת מזון ומים, תקינות ובטיחות הכלובים, הטענת העופות בצורה שלא תגרום להם נזק, מניעת טלטולים בזמן ההובלה, העמדת המשאית במקום מוצל ומאוורר במקרה של עיכוב וכיו"ב.
 
תחילת התקנות העוסקות במינוי המשגיח בתוך שנתיים; תקינות הכלובים בתוך חמש שנים ואילו שאר התקנות בתוך שישה חודשים, למעט התקנה העוסקת באוורור שתחילתה מיידית.
 
יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), בירך על אישור התקנות ואמר כי "אחרי שנים של דיונים וחילוקי דעות הגיע הזמן להסדיר אחת ולתמיד את הנושא ולקבוע תנאים נאותים להובלת עופות ולשמירה על רווחתם. הנוסח שאושר היום הוא חדשני ונוגע בסוגיות חשובות כמו הכשרת המשגיחים ותנאי הכלובים והוא אף מהמתקדמים וההומאנים בעולם".

רעות הורן, עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים אמרה כי "במידה והתקנות ייאכפו, הן עשויות לצמצם מעט את סבל התרנגולים. אולם לנוכח השמטת המלצות חשובות של הוועדה המקצועית שמינה משרד החקלאות עצמו, זהו רק צעד קטן וראשוני ליישום חוק צער בעלי-חיים".

לדבריה, "הובלה מסחרית כרוכה בהתעללות בכל שלביה: כל פועל אוחז באגרסיביות מספר תרנגולים בכל יד, ברגל אחת, כשראשיהם כלפי מטה – אין פלא ש-20 מיליון עופות בשנה מגיעים למשחטה עם כאבי תופת כתוצאה מחבלות, נקעים ושברים ברגליים ובכנפיים. עד השחיטה, סובלים התרנגולים משעות ארוכות של הרעבה וטלטול בכלובים צפופים שאינם מאפשרים עמידה זקופה. כך שהדרך היחידה שבה יכול כל אחד מאתנו להימנע מלקיחת חלק בפגיעה בבעלי החיים היא אורח חיים צמחוני, או לפחות הפחתה בצריכת הבשר".