רודולף הס
רודולף הס ויקיפדיה

הקבר שהחזיק את שרידי גופתו של סגנו של אדולף היטלר, רודולף הס, נהרס במטרה להפסיק את העלייה ההמונית לקברו כאתר עליה לרגל של קבוצות ניאו-נאציות.

עצמותיו של הס הוצאו מהקבר בדרום גרמניה ביום רביעי לפנות בוקר. לאחר מכן נשרפו שרידי הגופה, והאפר שנותר צפוי להיות מפוזר בים.

הס נתפס לאחר שטס לברלין ב-1941, ונידון למאסר עולם בכלא. הוא הרג עצמו בתלייה בכלא בברלין בשנת 1987, בעודו בן 93.

כפי שביקש בצוואתו, הוא נקבר בעיר באווארית קטנה בה היה להוריו בית קיט, ובה גם קבורים הוריו.

הכנסייה הלותראנית המקומית, האחראית על תחזוקת בית הקברות המקומי, נתנה את הסכמה לקבירת הגופה בזמנו, בכך שטענה כי לא ניתן להתעלם מבקשת המת לפני מותו. אבל, מאז ועד היום, הכנסייה ותושבי המקום החלו להיות מודאגים מהקבוצות של הימין הקיצוני שבאו לפקוד את העיירה, ואת ציון הקבר.

בכל שנה ביום השנה למותו, קבוצות של ניאו-נאצים ניסו לארגן מצעד לבית הקברות עם הצדעה לקברו והנחת פרחים.

חבר הכנסייה המקומית סיפר כי בכל שנה כוחות משטרה רבים הגיעו למקום על מנת להתמודד עם ההמונים שהגיעו לקבר במקום תושבי המקום שנותרו חסרי אונים.

בית משפט, בשנת 2005, פסק כי התאספויות אילו הן מנוגדות לחוק, אך הפסיקה לא שינתה דבר. בעקבות כך, החליטו אנשי הכנסייה להפסיק את השכירות שניתנה למשפחה על חלקת הקבר החל מאוקטובר 2011.

נכדתו של הס התנגדה לדבר ופנתה בתביעה נגדית לבית המשפט. בסופו של דבר היא שוכנעה לבטל את התביעה ולהסכים לעניין שריפת הגופה.

יהדות ברלין ואזור הבוואריה שמחו עם היוודע הדבר. הס היה אחד מהמקורבים ביותר להיטלר, אך ב-1941 הוא טס טיסת סולו לאירלנד, שם מטוסו התרסק במה שככל הנראה היה טיסת מבצעים שלא אושרה. הוא נכלא על ידי הבריטים בכל תקופת המלחמה. במשפטי נירנברג של 1946 הוא זוכה מאשמת פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה, אך הואשם בפשעים כנגד השלום וקיבל מאסר עולם, שם בילה 40 שנים נוספות מחייו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו