בכרי בבית המשפט
בכרי בבית המשפטפלאש 90

שופטי בית המשפט העליון קבעו כי בימאי הקולנוע מוחמד בכרי לא יפצה את לוחמי צה"ל בג'נין על התוכן המכפיש בסרטו 'ג'נין ג'נין'. זאת על אף שהתכנים המוצגים בסרט מציבים את הלוחמים בשורה אחת עם אחרוני פושעי המלחמה.

נזכיר כי בסרטו של בכרי שולבו קטעי עדויות מפוברקות ובהן נטען כאילו חיילי צה"ל רוצצו ראשיהם של ילדים נשים וזקנים. כזכור, בית המשפט כבר קבע בעבר שהטענות העולות מהסרט התבררו כשקריות, אך עם זאת סירב להורות על מתן פיצוי ללוחמים שהוכפשו. גם בהכרעת בית המשפט היום קבע השופט דנצינגר כי אמנם הצופה הסביר חש שאכן חיילי צה"ל הם שביצעו את המעשים המיוחסים להם, אולם עם זאת קבע בית המשפט כי אין בסרט הכפשה של אדם או קבוצת אנשים מסויימת, אלא הכפשה כוללת על חיילי צה"ל ועל כן מוגן בכרי ממתן פיצוי.

לטענת השופטים גם אם הם חשים שלא בנוח עם הכרעתם, הרי שגבולות הגדרת לשון הרע בחוק הישראלי אינן מאפשרות להם להחליט אחרת ועל כן בכרי לא יפצה את הלוחמים המוכפשים.

כאן המקום להזכיר כי במהלך הדיונים על תביעת הפיצוי הציע בית המשפט הצעת פשרה ובה יבהיר בכרי שהסרט אינו דוקומנטארי ומאידך טענת השקר לא תהיה קיימת עוד, אולם העותרים, החיילים, סרבו. את סירוב זה נימק בערוץ 7  רס"ן במיל. דוד צנגן, מלוחמי 'חומת מגן' בג'נין. "יורים עלינו טיל של עשרה טון ואנחנו אומרים שאי אפשר לעשות כלום. אנחנו חייבים להפסיק את ההסתה הזו שמלבה שנאה בין העמים וגובה נפגעים בגוף ובנפש מקרב שני הצדדים", אמר אז צנגן והוסיף: "הם הציעו שהוא יאמר שזה לא סרט דוקומנטארי וכך תתייתר התביעה כי אפשר לשקר בשם האמנות, אבל את הסרט ימשיכו להציג כאמת כפי שעושה היום בבית המשפט אחמד טיבי. אנחנו הרי יודעים שבית החולים שנטען שנהרס עומד על תילו ובעוד הוא אומר שירינו בזקנים ונשים לא נמצאו שום זקנים ונשים בין ההרוגים. אנחנו דורשים שיוכרע שהייתה כאן דיבה ושהוא יצטרך לשלם על כך".