"ישיבה במאהל לא תפתור את בעיית הרווקות"

בירושלים התקיים אמש (רביעי) כנס המתנדבים הארצי של ארגון 'ישפה', ארגון השידוכים הגדול בציבור הדתי לאומי.

תגיות: שידוכים
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"א

"ישיבה במאהל לא תפתור את בעיית הרווקות"-ערוץ 7
הרב ישראל מאיר לאו
פלאש 90

בירושלים התקיים אמש (רביעי) כנס המתנדבים הארצי של ארגון 'ישפה', ארגון השידוכים הגדול בציבור הדתי לאומי. מי שפתח את הכנס היה ח"כ אורי אורבך, יוזם ותומך בטיפול בתופעת הרווקות שפתח את דבריו בהלצה, "אני לא רגיל לדבר בפני כ"כ הרבה אנשים בשנתיים האחרונות".  

לדבריו, "אנחנו נמצאים בתקופה שבה המשפחה, שלא לומר הבית היהודי, נמצאת תחת מתקפה. בזים למוסד הנישואים, אנשים מתחתנים בעיתון ומתגרשים בטלויזיה, מודלים של משפחה אלטרנטיבית מוצגים כאידיאל. נישואים כדת משה וישראל זוכים לפעמים למתקפה כפולה, בתוך המציאות המיוחדת הזו בוהקת אבן הישפה שלנו, האבן שבלעדיה החושן איננו שלם. התפקיד של החברה הציונית- דתית הוא לא להיות דודה יכנע שמשדכת בכוח, אלא שותפה ידידותית לבניה ולבנותיה".

"אני חושב שהמשימה להעצים את העיסוק בנושא החשוב הזה היא גם אמירה פוליטית חדשה, אם תסלחו לי על המילה. פוליטיקה צריכה לעסוק בחיי היום-יום, באושר ובתקוות של אנשים. עד שנביא שלום וניישב את כל הארץ ונפתור את בעיית הגרעין האיראני, אנחנו חייבים לתת כלים להתמודדות עם הסוגיות המציקות לכל בית בחברה שלנו", הוסיף אורבך.
 
חיים פלק, מייסד ויו"ר ארגון ישפה אמר לשדכנים, כי "יש לנו מאגר של 4,000 לקוחות לא מרוצים", בהתייחסו לקמפיין המוצלח של 'ישפה' בגיוס מתנדבים חדשים אמר פלק "נדהמנו מעוצמת הלב הפתוח לבעיה. יש פה משהו באוויר ואנחנו נגענו בעצב מאוד רגיש. לא בכדי למעלה מ-1,500 איש הגיבו לקריאה ובאו לקחת חלק במהפכה הזו".

פלק נשא מעין תפילת הצלחה למען השדכנים שיצליחו למצוא את הכוחות והרצון להמשיך במלאכת השידוך גם כאשר המשודכים "יכעסו על דייט שלא הלך או יתקשרו לספר לכם על הפגישה בדיוק בזמן שאתם מאוד עסוקים. אבל זו המשימה שבחרנו לאהוב, להקשיב לביקורת ולהמשיך לאהוב כדי לבנות בית נאמן בישראל".

הרב מאיר ישראל לאו, הרב הראשי לשעבר, פתח את דבריו בכאב, "כתל אביבי אני אומר לכם שהרווקות היא תופעה שהולכת וגדלה, ישיבה במאהל לא תפתור את הבעיה".

הרב לאו, אמר לאולם מלא של שדכנים ושדכניות, "אני בא לשכנע את המשוכנעים ואני מרגיש מיותר, אבל אני רוצה לתת לכם צידה לדרך- אתם בדרך לא קלה, מלאה במהמורות, להשפיע, לכוון, לשתף ולהיות בטוח שעשית את הדבר הנכון ובנית את הבית עם היסודות המוצקים ולא מגדל פורח באוויר שלעיתים יצא שכרו בהפסדו. באתי לחזק אתכם לכו בכוחכם זה והושעתם את ישראל".

שירת מלאך, מנכ"לית ישפה, פתחה את דבריה בהתרגשות "הלב שלי מתרחב ומלא התרגשות מהשפע באולם הזה, כל מי שפה, פינה את היום שלו לתרומה משמעותית".

"בימים האחרונים בשעות הקטנות של הלילה אחרי העבודה מצאתי לעצמי דרך חדשה למלא אנרגיות- אני מתבוננת בטפסים של 400 המתנדבים החדשים, מורה, עובדת סוציאלית, איש תקשורת, רופא מרמב"ם, עבורי זו חוויה מכוננת, מגוון אנשים מרחבי הארץ, כשהתחלנו את הקמפיין לגיוס מתנדבים, הצבנו לעצמנו רף. זה מחמם את הלב לראות אותו קורם עור וגידים. אנחנו חלק מסיירת שיוצאת לפעולה גדולה", הוסיפה.

בהתייחס לפייסבוק אמרה שירת מלאך, כי "עד לפני שנתיים הנוהל היה שלא מראים תמונה לפני הדייט למשודכים, בעקבות פריצת הפייסבוק, דנו מחדש והחלטנו לשאול את הרווקים, האם אתם מעוניינים שיראו את התמונה שלך, ולמרבה הפתעתי 99 אחוז מהנרשמים מאפשרים בקלות רבה להראות את התמונה שלהם. לצערנו יש הרבה הצעות שלא יוצאות לפועל בגלל העניין הזה".