אהבה. שולמית ויצחק שמיר
אהבה. שולמית ויצחק שמיר פלאש 90

היום (א') בצהרים הובאה למנוחות שלומית שמיר, רעייתו של ראש הממשלה יצחק שמיר, שהלכה לעולמה ביום שישי האחרון. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרצל מקוב שהיה ראש לשכתו של יצחק שמיר ומבאי ביתם של בני הזוג.

בראשית דבריו מזכיר מקוב נקודות ציון בעברה של שמיר המנוחה. הוא מזכיר את היותה חניכת בית"ר בבולגריה משם עלתה כמעפילה בלתי לגאלית ומיד הצטרפה ללח"י עליו פיקד יצחק שמיר יחד עם שני חבריו ישראל אלדד ונתן ילין מור.

שולמית שמיר נקראה שריתה בצעירותה, אולם בלח"י קיבלה את הכינוי 'שולמית' אותו החליטה לאמץ לאחר קום המדינה וצאתה מאפלת המחתרת לפעילות הגלויה. בימיה במחתרת שימשה כמקשרת של יצחק שמיר שהיה אז מפקר מבצעי של הארגון. "היא הייתה המקשרת שהעבירה את הודעותיו על כנסים ופעילות", מספר מקוב. לימים פרחה האהבה בין השניים שהחליטו להינשא.

על מעורבותה הפוליטית של שלומית שמיר ז"ל לא יודע מקוב לספר שכן זו הקפידה שלא להתערב בסוגיות מעין אלה אלא בסוגיות חברתיות בלבד. זאת על אף היותה דעתנית ובעלת עמדות פוליטיות ברורות. עם זאת הוא מזכיר פעם אחת שבה התערבה בפעילותו של בעלה. היה זה כאשר קראה לו, הצביעה על לוח הזמנים הגדוש פעילות שאורגן לבעלה ואמרה לו 'הרצי, אתה יודע שאתה עובד עם יהודי בן 77. תניחו לו קצת...' היה זה בעת ההתמודדות בבחירות לראשות הממשלה בשנת 92', תקופה בה כיהן הוא עצמו כראש לשכת ראש הממשלה.

שמיר הקימה את המועצה לזקן ועמדה בראשה גם לאחר תום כהונת בעלה כראש ממשלה. מקוב מספר על דאגתה המיוחדת לרווחת קשישי ישראל. 

עוד מוסיף מקוב ומציין את הזוגיות המופלאה, כהגרתו, ששררה בין בני הזוג שמיר, זוגיות שלדבריו יש רק להתקנא בה. "הייתי איתו במחצית שנות השבעים שלו. הם אהבו זה את זה כמו זוג אחרי ירח דבש. הם היו הולכים יד ביד וכשהיא נשעה לחו"ל ראית את הגעגועים שלו אליה. וזאת בערוב ימיהם. בראשית ימיו,כאשר הוא גורש על ידי הבריטיים לאפריקה הוא כתב לה מכתבים רומנטיים ליריים שלא ניתן היה ליחס אותם ליצחק שמיר, מכתבים שלימים יצאו בספר 'מכתבים לשולמית'. "הייתה זו אהבה שרק ניתן להתקנא בה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו